Genel 11 MAYIS 2009 / 08:05

Kriz, mobil harcamaları ne kadar etkiledi?

ABI Research'e göre, ekonomik durum mobil alanda nihai kullanıcı harcamalarını yüzde 15 düşürdü.

ABI Research'e göre, ekonomik durum mobil alanda nihai kullanıcı harcamalarını yüzde 15 düşürdü.


Mobil operatörlerin nihai kullanıcı getirisi (ARPU), 2007'nin son çeyreğinden 2008'in son çeyreğine kadar yüzde 5 ile 15 arasında düştü. Çin, Hindistan ve Asya pazarındaki birkaç ülkede daha yüzde 10 düşüş görüldü. ARPU, Avrupa'da yüzde 5-8 arası azaldı. Kuzey Amerika pazarlarındaki mobil veri akışı sayesinde ARPU'da düşüş görülmedi. Mobil veri (mesajlaşma ve mobil İnternet) Japon ARPU'suna yüzde 38 katkı sağlıyor. Mobil operatörlerin en hızlı büyüyen gelir segmentelrinden biri mobil İnternet.


Bu yılki ekonomik düşüşe rağmen mobil İnternet'in yükselmesi bekleniyor. Her ay transfer edilen küresel terabitlerin 2008-2009 aralığında yüzde 155 büyümesi bekleniyor. Yetkililer, mesajlaşma, web taraması ve oyun indirimlerinden büyük gelir elde edileceğini, ancak operatörlerin yükleme trafiği konusunda dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Azami yüklü bir baz istasyonu, binlerce dolarlık gelir kaybına yol açabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun