Genel 14 ARALIK 2010 / 11:15

Krediler imece usulü olacak, Türkiye'de kadınların cepleri dolacak

Köy Bankaları Kampanyası ile Türkiye'de kendi işlerini kurmak isteyen kadınlara ulaşılacak.

Köy Bankaları Kampanyası ile Türkiye'de kendi işlerini kurmak isteyen kadınlara ulaşılacak.

Kadir Has Üniversitesi öğrencileri, sosyal sorumluluk üstlenerek köy bankası ve mikro krediler konusunda bir konferans düzenlediler. Kadınların ekonomik sorunlarına çözüm olan mikro krediler konusundaki konferans 9 Aralık tarihinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi’nde yapıldı. Konferansın davetlileri arasında yer alan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, Kadın Partisi, KEDV, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi Türkiye'de ön plana çıkan sivil toplum kuruluşları ile Kadir Has Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri bir araya geldiler ve bu konuda görüşlerini sundular.

Kadınların finansal kaynaklara ulaşmasını kolaylaştırıp onlara iş olanağı sağlayan mikro krediler Türkiye’de henüz yeni bir oluşum. Dünyada 750 binden fazla kadına ulaşan ve 25’inci yılını kutlayan FINCA'nın (Foundation for International Community Assistance)  Köy Bankaları Kampanyası ile Türkiye'de kendi işlerini kurmak isteyen kadınlara ulaşma amacını taşıyor.

Köy bankaları, insanlara kendi küçük işletmelerini kurabilecek şekilde bağışlar yaparak onların gelir seviyesini yükselten ve bu sayede o insanların ailelerini fakirlikten kurtaran bir sistem olarak kurulmuş. FINCA’dan bağış alan kişilerin yüzde 70’i kadınlar ve ulusal düzeyde kabul gören işletme sahibi olamayan insanlar olarak belirleniyor. Yardım alan insanlar kendi işletmelerini kurarak ailelerini geçindiriyor ve çocuklarını okula gönderme fırsatına kavuşuyor. Bir ya da birkaç yıl sonra, yardım alan insanlar da işletmelerini sağlam hale getirdiklerinde onlar da kendi gelirlerine orantılı olarak diledikleri bir miktarda bağış yapıyorlar. Zamanla yaptıkları bağış yeni bağış alan kişilere geliyor. Böylece köy bankası herkese yetebilecek bir kapasiteye ulaşıyor ve o bölgedeki kalkınma gerçekleşmiş oluyor. Gelişim tamamiyle imece usulü gerçekleşiyor. Komşular birbirine yardım ederek hem köylerini hem de ülkelerini kalkındırmış oluyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun