Genel 15 KASIM 2009 / 14:12

Kosterhavet Doğal Parkı için kendine yetebilen ziyaretçi merkezi

Yeni merkez tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışacak şekilde tasarlanmış.

Yeni merkez tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışacak şekilde tasarlanmış.


White Arkitekter mimarlık firmasının "Mareld" adını verdiği ziyaretçi merkezi taslağı, İsveç'in Strömstad ve Tanum şehirlerinin sınırları içerisinde kalan Kosterhavet Doğal Parkı için düzenlenen ziyaretçi merkezi tasarımı yarışmasının kazananı olarak belirlenmişti. Park, İsveç'in "ilk marina parkı" olma özelliği taşıyor.

Kendine yeten ziyaretçi merkezi, sudan elde edilen ısı ve elektrik için güneş enerjisi kullanan, doğal kaynaklar üzerine kurulmuş bir tasarım. Açık yapı binanın enerji ihtiyacını azaltmak için doğal ışığı ve havayı geçiren bir teknoloji kullanmış.

İçme suyu, deniz suyunun tuzu giderilerek üretilen bir sistemden elde ediliyor. Yapı ahşap bir yapı ve bu ahşap yapıda hiçbir zararlı madde kullanılmamış. 800 metre karelik yapının 2011'de tamamlanması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun