Genel 18 EYLÜL 2008 / 09:26

Köstem: "Meteksan büyümeye devam edecek"

Meteksan Genel Müdürü Alper Köstem son günlerde Meteksan hakkında çıkan dedikoduları İnterpromedya Haber Merkezi'ne değerlendirdi.

Meteksan Genel Müdürü Alper Köstem son günlerde Meteksan hakkında çıkan dedikoduları İnterpromedya Haber Merkezi'ne değerlendirdi.


Şirketin, 1993 yılından beri önce Bilkent Grubu bünyesinde sonra Meteksan bünyesinde yer aldığını belirten Meteksan Genel Müdürü Alper Köstem, Meteksan’ın kurulduğu günden bugüne sürekli büyüyen bir şirket olduğunu ve bu büyümeyle birlikte rakipleri ile arasındaki farkı sürekli açtığını ifade etti. Köstem, sözlerine şu şekilde devam etti: “Meteksan’ın bu büyüme süreci ve hareketli bir şirket olması sonucu sürekli hakkımızda bir şeylerin söylenmesi normal. Sektörümüzün büyüklüğü belli, özellikle yazılım, bütünleştirme ve servis kısmı ise çok daha dar bir alan. Bu dar alanda Meteksan’ın bu kadar büyümesi ve diğer şirketlerin kısıtlı büyümeleri sanırım, birçok insanın ayağına basmamıza neden oldu. Çünkü bizim büyümemiz başkalarının bağırmasına sebep oluyor. Ancak biz bu söylentilere hep kulak tıkayıp işimize baktık.” Köstem, bu tür söylentileri engellemenin mümkün olmadığını ancak ortada rakamların konuştuğunu belirterek, son 15 yıllık dönemde 2 milyon dolarlık cirodan 560 milyon dolara gelmiş ve açık ara lider bir şirketten bahsedildiğine dikkat çekti: “Bizim işimizde bütünleştirici olarak bütün donanımın parasını müşteriden para almadan ödüyoruz. Elinde 5 yüz milyon dolarlık iş varsa minumum 2 yüz – 3 yüz milyon dolarlık borcun oluyor. Dolayısıyla borçsuz bütünleştirme şirketi var demek çok zor. Şu an sektörde söylenenlerin aksine Meteksan’ın 300 milyon dolar gibi bir borcu yok. Meteksan'ın tüm şirketlerini de göz önüne alırsak bu borç miktarı 200-250 milyon dolar arasında bir rakam, ancak bunların karşılığında proje yapıyoruz, proje üretiyoruz ve büyümeye devam ediyoruz.”


Meteksan’ı geçtiğimiz sene devraldıktan sonra 350 milyon dolarlık teminatlı bir yapının kendi üzerlerine geçtiğini söyleyen Köstem, bu konuda da Türk bankacılık tarihinde de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve kendilerine gösterilen kredibilitenin önemini işaret etti. Ancak son dönemde küresel piyasalardaki çalkalanmanın finans şirketlerinde kredi verme konusunda bir tedirginliğe sebep olduğunu belirten Köstem, “Önümüzdeki hafta yine Türkiye’nin büyük bankalarından biriyle kredi anlaşmamızı gerçekleştireceğiz. Uzun ve kısa vadeli kredilerimize baktığımızda 50 milyon dolarlık bir ek kredi ve uzun vadeli 200 milyon dolarlık bir kredimizi yeniden yapılandırıyoruz”dedi. Meteksan Azınlık Hisselerini Satacak Bir finansal yatırım fonuyla Meteksan azınlık hisselerinin yüzde 35 gibi bir kısmının satışı için görüştüklerini ifade eden Meteksan Genel Müdürü Alper Köstem, bununla ilgili olarak da Merrill Lynch’i görevlendirdiklerini ve Ekim ayı sonuna kadar da bu konunun netleşeceğini belirtti. Özellikle küresel ekonomideki çalkantıların bu süreci biraz yavaşlattığını ancak her iki tarafında şu an mutabık göründüğünü söyleyen Alper Köstem, bu sayede mevcut kredilerin de uzun vadeli fonlarla destekleneceğini açıkladı.


Meteksan Hakkında Neler Konuşuluyordu?


Meteksan Genel Müdürü Bülent Tellioğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Tijen Sipahi'nin görevlerinden istifa etmesinin ardından, şirketin borç yükünün arttığı ve 300 milyon dolara ulaştığı konuşulurken şirketin bu borçları karşılayamadığı söylenenler arasındaydı. Ayrıca Meteksan'ın tekrar el değiştireceği ve bir başka firmaya devredileceği konusu da kulislerde dolaşan bir başka başlıktı.


Meteksan HakkındaMeteksan Sistem, 1969 yılında Sisag adıyla Hacettepe Vakıfları’nın bilişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hizmet vermeye başladı. Sisag’ın faaliyetleri 1976 yılında yazılım projeleri için kurulan Teksis ve 1978 yılında donanım çözümleri için kurulan Biltek isimli firmalarla devam etti. Teksis Grubu’nu oluşturan Teksis ve Biltek şirketlerine 1989 yılında Sispa ve Bilpa firmaları eklendi. Bu dönemde ağırlıklı olarak Data General, NCS ve Calcomp gibi markaların Türkiye dağıtıcılığına bağlı satış ve servis hizmetleri verildi. 1992 yılında Teksis Grubu, Meteksan Grubu altında yeniden yapılanarak Meteksan Bilgisayar Hizmetleri ve Satış Grubu adını aldı. Yazılım, donanım ve hizmet alanlarının tek çatı altına toplanması ile yazılım, anahtar teslimi projeler ve sistem entegrasyon faaliyetleri ağırlık kazanmaya başladı. 1998 yılında bugünkü ismini alan Meteksan Sistem ve Bilgisayar Teknolojileri AŞ, dağıtıcılık yapısından marka bağımsız “sistem bütünleştirme” kimliğini Türkiye’de ilk olarak seçen Meteksan Sistem, organizasyon yapısını da sektörel yapılanma şeklinde belirleyerek büyüme ivmesini artırdı. Bugün, Türkiye'nin lider bilgi teknolojileri ve sistem entegrasyon firması olan Meteksan Sistem, 1 Ekim 2007 tarihi itibariyle Yönetim Kurulu Başkanı Alper Köstem tarafından satın alındı. Meteksan Sistem, Aktera AŞ’ye bağlı bir şirket olarak Türkiye bilişim sektöründe hizmet vermeye devam ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun