Genel 30 MART 2010 / 10:40

Korsanları gammazlayın, yılda 26 bin dolar kazanın!

Warner Bros, korsanlardan korunabilmek için stajyer ordusu kuruyor.

Warner Bros, korsanlardan korunabilmek için stajyer ordusu kuruyor.


Film Yapımcıları, paylaşım ağlarında birçok şüpheli görürler, ancak şu ana kadar gerçekten kanıtlayabilmiş değiller. Birleşik Krallık’taki Warner Bros. yayınladığı “iş listesi”nde karşısındakinin bilgilerine ulaşıp, yapımcıya geri dönecek stajyerler aradığını duyurdu. Yıllık 26 bin dolar (yaklaşık 40 bin lira) ücret karşılığında çalışacak bu stajyerler için, telif haklarının içeriğini öğrenme konusunda bir fırsat olarak da görülebilir. Belki de yaşıtları tarafından dışlanma riskini de almış olabilirler.

Manchester Üniversitesi’nden alınan iş listesine göre yıl boyunca sürecek stajyerliğin içinde IRC ağları, forumlar ve diğer kişisel paylaşım yolları konularında da eğitimler verilecek. Buradaki amaç, yeni ağlar ve gizli dosya paylaşım siteleri bulmak. Warner aynı zamanda stajyerlerden internet linklerini tarayabilecek, ihlal edilenleri bildirebilecek ve korsan faaliyetleri “akıllıca” toplayabilecek bir sistem oluşturulmasını istiyor.

Warner bu çalışma ile stajyerlerin bireysel çalışanlar olmasından çok korsan siteler, korsan gruplar ve diğer aktiviteleri nasıl engelleyeceğinin sinyallerini veriyor.