Genel 15 EKİM 2009 / 07:54

Korkmayın! 2012'de dünyanın sonu gelmiyor!

Guetamala'da yaşayan Mayalı bilge Chile Pixtun kıyamet teorilerinin Mayalılardan doğmadığını ancak batılıların fikri olduğunu iddia ediyor.

Guetamala'da yaşayan Mayalı bilge Chile Pixtun kıyamet teorilerinin Mayalılardan doğmadığını ancak batılıların fikri olduğunu iddia ediyor.


Associated Press kaynaklı habere göre, Mayalı bilge Apolinario Chile Pixtun, Maya takviminin bilgilerine dayanarak 21 Aralık 2012'de güneşin ufukta en alçak seviyeye gelerek dünyanın sonunun geleceğini düşünenlerin saçma sorularından yorulmuş durumda şu an. Ayrıca bu fikrin Mayalılara değil batılılara ait olduğunu söylüyor.

İlgililer Mayaların her 25.800 yılda bir gerçekleşecek olan güneş seviyesinin en alçak noktaya gelmesiyle oluşacak kıyametin 2012'de olacağını öngören bir seri astronomik bulgu bulmuştu. Ancak yine de arkeologların, gök bilimcilerin ve Mayalar'ın çoğu aslında yeni çağ felsefesi, popüler astronomi, internet kıyamet söylentileri ve çoğunlukla Nostradamus ve Maya tahminlerini birbirine karıştıran History Channel gibi dünyayı vuracak olan bir meteor yağmurunu tahmin ediyorlar.

Maya kitabelerini inceleyen Mexico Üniversitesi'nden uzman David Stuart Mayalar'ın asla dünyanın 2012'de sona ereceğini ya da buna benzer kötü bir şey olacağını söylemediklerini belirtiyor. Mexico Ulusal Üniversitesi arkeoloğu Guillermo Bernal ise "Batı mitleri oldukça eskidiği için bu aslında Mayalılar üzerine atılan batılı, hristiyan bir kavram" şeklinde yorumda bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun