Genel 30 KASIM 2010 / 09:09

Köprü ve otoyollardan cep telefonunuzla geçeceksiniz

Bank Asya ve Turkcell, KGS’yi cep telefonlarına taşıyor.

Bank Asya ve Turkcell, KGS’yi cep telefonlarına taşıyor.


Bank Asya ve Turkcell, Kartlı Geçiş Sistemi’ni (KGS) cep telefonlarına taşıyarak, köprü ve otoyollarda mobil geçiş çözümünü başlatıyor.

Bu ortak projede, NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisini kullanarak KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) kartlarına gerek kalmadan cep telefonu ile köprü ve otoyallardan geçiş yapılması sağlanacak.

Cepte KGS için NFC uyumlu özel telefona gerek yok

NFC teknolojisine uyumlu-uyumsuz tüm cep telefonları için çözümlerin yer alacağı proje ile müşterinin cep telefonuna tercihine göre kredili ya da nakit KGS özelliği yüklenebilecek. AsyaCard DIT sahibi olan Bank Asya müşterileri, telefonlarını ilgili kredi kartlarıyla ilişkilendirerek herhangi bir yüklemeye ihtiyaç duyulmaksızın işlem yapabilecek.

Kredi kartı sahibi olmayan müşterilerse nakit KGS özellikli SIM kartlar kullanılacak ve bu müşteriler Boğaziçi Köprüsü üzerinde bulunan dolum merkezinden ve Bank Asya şubelerinden telefonlarına geçiş için para yükleyebilecekler.

Şubat ayında hayata geçmesi beklenen uygulama sayesinde isteyenler Turkcell İletişim Merkezleri’nden alacakları SIM kartlarla telefonlarını KGS uyumlu hale getirebilecek.