Genel 01 NİSAN 2010 / 07:32

Kontör yerine Lira geldi

Ön ödemeli hatlarda 1 Nisan'dan itibaren 'kontör' uygulamasına son verilerek 'lira' uygulamasına geçildi.

Ön ödemeli hatlarda 1 Nisan'dan itibaren 'kontör' uygulamasına son verilerek 'lira' uygulamasına geçildi.


1 Nisan itibariyle yürürlüğe girdiği açıklanan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kararına göre; "Operatörler, ses, SMS ve diğer hizmetlerin ücretlendirilmesinde, tarife ve kampanyalarda birim ücretinde kontör yerine TL/Kuruş kullanacaklar" denildi

Böylece aboneler hatlarına doğrudan para yükleyecek ve hesaplarından "kontör" yerine "lira" düşecek. Yeni sistemde abonelerin ne kadar ücret karşılığında görüşme yapacakları rahatlıkla görülebilecek.

Düzenlemenin amacı, görüşme bedellerini ortak ve standart bir tanımı olmayan kontör yerine TL/Kuruş'a geçilmesi olarak açıklandı.

Bu sayede çeşitli kampanyalarla ön ödemeli hat abonelerini kendine çekmeye çalışan üç mobil iletişim şirketi tarifelerinde daha açık olacak. Aboneler de görüşme yaptıklarında düşülen kontörlerin ne kadar olduğunu hesaplamak zorunda kalmayacak.

Yeni uygulamayla abonelerin hatlarına 3 ay içerisinde belli miktarda kontör yükleme yükümlülüğü de ortadan kalkacak. Ön ödemeli hat kullananların 3 ay içinde 5 TL yükleme yapmaları yeterli olacak.

Ayrıca aboneler, 10 TL ve üzeri yükleme yaptıklarında hatlarını 6 ay boyunca aktif olarak kullanabilecek.

Operatörler 1 kontörlük birim fiyatını 20-25 kuruşa eşitleyerek uygulamaya geçtiler. Önceden 150 kontör alan bir kullanıcının şu an hesabında 30-31 lira civarı para bulacak. Yüklenen liralar da dakika olarak hizmete sunulacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun