Genel 29 MAYIS 2009 / 07:37

Konsantre güneş enerjisi projesi ilerliyor

Dünya 2050 yaşına gelince, bütün enerjisini Güneş'ten alacak.

Dünya 2050 yaşına gelince, bütün enerjisini Güneş'ten alacak.


Greenpeace, Avrupa Güneş Termal Ajansı (European Solar Thermal Agency), Uluslararası Enerji Ajansı'na bağlı SolarPACES Grup tarafından düzenlenen yeni çalışma, konsantre güneş enerjisinin (CSP) dünyanın ihtiyaç duyduğu enerjiyi 2050 yılında üretebileceğini gösterdi. Bu sayede karbondioksit yayım oranında milyonlarca ton azalma yaşanacak ve birçok yeni iş alanı doğacak. CSP su üzerindeki güneş ışığına odaklanmak için bir ayna kullanıyor. Reaksiyon , türbinleri döndüren bir buhar yaratıyor ve elektrik üretimi başlıyor. Fotovoltaik güneş panellerinin aksine, CSP güneşli hava olan yerlerde çalışabiliyor. Bu bölgeler arasında güney ABD, Kuzey Afrika, Meksika ve Hindistan bulunuyor.


Çalışmanın başındaki isimlerden Sven Teske 2.8 milyar yatırım yapıldığını, 2010 yılında bu sayının 11 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. 2010'da dünyanın elektrik üretim kapasitesinin yüzde 7'sinin bu yolla sağlanacağını söylüyor. 2050 yılına gelindiğinde yatırımın 93 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Jeotermal enerji ve rüzgar çiftlikleri ile alternatif enerjilerin gelecek yıllarda enerji ihtiyacımızın çok büyük kısmına sağlayacağı tahmin ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun