Genel 10 KASIM 2010 / 15:38

Kolombiya'nın co'su kapanın elinde kalıyor

Kolombiya'ya ait olan .co uzantılı alan adları internet girişimcilerinin yeni gözdesi oldu.

Kolombiya'ya ait olan .co uzantılı alan adları internet girişimcilerinin yeni gözdesi oldu.


Kolombiya hükümetine ait olan .co uzantılı alan adları, .com alan adlarının tükendiği bir çağda internet girişimcilerinin yeni gözdesi olma yolunda hızla ilerliyor. Verilen bilgiye göre geçtiğimiz Temmuz ayında hayata geçen .co uzantılı alan adlarından geçen 4 aylık süre içinde 600 bin adet satış gerçekleştirildi.

Kolombiya'nın bu alan adını almak ve ticari olarak kullanıma sunmak için geçtiğimiz 10 yıldır büyük bir çaba içinde olduğu belirtiliyor. Daha önce bu alan adları Kolombiya'da Andes Üniversitesi tarafından dağılıyordu. Ancak hükümet, alan adı uzantısının potansiyelinin farkında olmakla birlikte bir türlü bu işin dağıtımını ticari bir platforma oturtmayı başaramamıştı. Neticede ilk sonuçlar, alan adının ticari potansiyeli konusunda öngörülerinin pek de yanlış olmadığını gösteriyor.

Yapılan açıklamaya göre .co uzantılı alan adı satın alanların yüzde 38'inin Amerika, yüzde 20'sinin Avrupa'dan geliyor.

Daha önce benzer bir talih kuşu da Güney Pasifik'te bir ada devleti olan Tuvalu'nun .tv uzantılı alan adlarına vurmuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun