Genel 22 OCAK 2009 / 16:40

Koç Grubu'nun savunma atılımı

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri , İngiliz Ultra Electronics ile uluslararası işbirliği anlaşması imzaladığını duyurdu.

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri , İngiliz Ultra Electronics ile uluslararası işbirliği anlaşması imzaladığını duyurdu.


Savunma sanayiinde Türkiye’nin sualtı akustik sistemleri alanında uzmanlık merkezi olmayı hedefleyen Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, aynı zamanda bu alanda Türkiye’yi ihracatçı ülke konumuna getirmeyi de amaçlıyor. Yapılan açıklamaya göre sualtı akustik sistemleri 1.3 trilyon dolarlık küresel savunma sanayiinde önemli bir bölümünü oluşturuyor. Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, ilk aşamada sualtı ve suüstü gemilerde kullanılan Torpido Aldatıcı Karıştırıcı Sistemleri’ni geliştirecek. Ultra Electronics ile Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri arasında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda gerçekleştirilen törende imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında, Tuzla’da kurulacak olan Akustik Üretim Tesisi için altyapı ve sistemlerle birlikte yaklaşık 5 milyon dolar tutarında tesis yatırımı yapılacak ve 2010 yılı itibariyle 70 uzman personel istihdam edilecek. Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Ultra’nın Avustralya Hava Savunma Firkateyni Programı’nda yürüttüğü “Entegre Sonar Suit Projesi”nde ve ABD Deniz Kuvvetleri Deniz Altı Programındaki “Synthetic Aperture Sonar ve Sidescan Sonar Yazılımları Üretim Projeleri”nde de alt yüklenici olarak yer alıyor.


Savunma endüstrisine 500 milyon dolarlık ek kaynak


Sualtı akustiği alanında dünyanın en önemli oyuncularından Ultra Electronics ile uluslararası bir projede işbirliği anlaşması imzalaktan duydukları mutluluğu belirten Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu,  "1.3 trilyon dolarlık küresel savunma sanayii pazarında çok yüksek bir paya sahip olan sualtı akustiği alanında, yeni teknolojileri üretme vizyonuyla, bu büyük pazarın kapılarını Türkiye’ye açıyoruz. Şirketimizin küresel pazara açılması ile önümüzdeki  10 yıl içerisinde, savunma sanayiimizin ihracat potansiyeline 500 milyon dolarlık ek kaynak yaratacağımızı öngörüyoruz" dedi.