Genel 01 EYLÜL 2010 / 14:44

KOBİ'lerin yatırım rotası belli oldu

Son iki yıldır birçok teknoloji yatırımını erteleyen KOBİ''ler bu yatırımları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Son iki yıldır birçok teknoloji yatırımını erteleyen KOBİ''ler bu yatırımları hayata geçirmeye hazırlanıyor.


İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grubu tarafından gerçekleştirilen "49-250 KOBİ Araştırması" da KOBİ'lerin bu yıl ki bilişim bütçelerinden yatırım planlarına uzanan geniş bir çerçevede KOBİ'lerin yeni eğilimlerini ortaya koydu. 2010'da teknoloji yatırımlarının yüzde 14'lük oran ile üçüncü sırada yer alacağını ortaya koyan araştırmaya göre yatırım yapılacak alanlar arasında ise bilgisayar başı çekiyor. Ölçeğe göre değişen sonuçlara göre sonraki sırada kurumsal kaynak planlama, BT güvenliği ve sunucu yer alıyor.

Türkiye'de faaliyet gösteren 50-249 arası çalışanı olan 12 bin 962 KOBİ'nin araştırma evreni içinde bin 500 KOBİ'nin katılımıyla 23 ilde yüz yüze görüşülerek elde edilen verilerle gerçekleştirilen araştırmada yer alan şirketlerin yüzde 45,7'sini aile şirketleri, yüzde 46,1'ini kurumsal şirketler, yüzde 8,2'sini de bir şirketler topluluğunun parçası olan şirketler oluşturuyor. Araştırmada yer alan şirketlerin yüzde 57,1'inin 99 çalışan altı, yüzde 42,9'unun 100 çalışan üstünden oluştuğu araştırmada, faaliyet gösterilen alanlarda ise yüzde 45,8 ile imalat sektörü başı çekiyor. Bunu toptan ve perakende, inşaat, gayrimenkul kiralama, oteller ve lokantalar, ulaştırma, depolama ve haberleşme alanları izliyor.

Teknoloji yatırımlarının adresleri belirlendi

Araştırma sonuçları, 2010 yılında en fazla yatırım yapılacak alanlar arasında teknoloji başlığının yüzde 13,9 ile üçüncü sırada yer aldığını gösteriyor. Teknoloji başlığı adı altında 2010 yılında yapılacak yatırımlarda ise araştırma sonuçları donanım yatırımlarını ve özellikle bilgisayar yatırımlarını adresliyor.Araştırmaya göre KOBİ'lerin yatırım rotalarında ilk üç sırada bilgisayar, BT güvenliği, veri depolama var. 2010 yılında KOBİ'lerin bilişim bütçesini de ortaya koyan araştırmaya göre işletmelerin toplam yatırımları içinde bilişim yatırımının payı ise yüzde 14.6 olarak belirlenmiş durumda. Bilişim yatırımları için 250 bin TL üstü bütçe ayıran yüzde 4,5, 100-250 bin TL arası bütçe ayıran yüzde 6,2, 100 bin TL altı bütçe ayıran yüzde 33,4'lük bir kesim bulunuyor.

Teknoloji bakışı değişiyor

Kurum üst yönetimlerinin BT yatırımlarına bakışını da ortaya koyan araştırmaya göre yüzde 63,1'lik kesimde BT'nin verimlilik için bir araç olduğu biliniyor, yüzde 34,7'lik kesimin ise yatırımların geri dönüşü konusunda bilgi sahibi olmadığı gözüküyor. Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka konu da teknoloji şirketlerinin işletmelere bakış açılarının nasıl algılandığı.Buna göre, yüzde 28,3 bize sadece ürün satmak istiyorlar ve yüzde 8'lik kesim de iş alanlarımız konusunda yeterli bilgiye sahip değiller derken, yüzde 19,6 teknoloji ve gelişimi konusunda şirketlerin bilgilendirme yaptığını, yüzde 19,2'si de ihtiyaçları olan çözümün oluşturularak kendilerine sunulduğu görüşünü taşıyor. Yüzde 24,3'lük kesim ise her türlü desteği alabildiği görüşünde. Bu yıl projelerin durumu, BT fonları gibi konu başlıklarına da yer veren araştırma, bu segmetteki KOBİ'lerin yüzde 73,2'sinin BT fonları hakkında bilgi sahibi olmadığını da ortaya koyuyor. Fonlardan yararlanma konusunda ise yüzde 43,4 evet yanıtı verirken yüzde 56,6'lık kesim ise yararlanamadığını belirtiyor.

Durdurulan projeler de devam ettirilecek

Araştırmaya göre 2009 yılında durdurulan ve 2010 yılı içinde devamı planlanan yüzde 19,7 oranında proje bulunuyor. Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka bulgu da işletmelerin teknoloji ürün ve hizmeti satın alırken gelişen yeni eğilimler. Buna göre teknoloji ürün ve hizmeti satın alırken işletmeler, öncelikle yüzde 69,1'lik oranla en fazla ürünün kalitesine, yüzde 54,4'lük oranla ürünün fiyatına, yüzde 51,1'lik oranla da garanti süresine dikkat ediyor.

İşletmelerde ortalama 2 sunucu ve en çok muhasebe uygulaması var

KOBİ'lerin mevcut donanım ve uygulama bilgilerine de yer veren araştırma, işletmelerin mevcut bilişim yatırımlarını da ortaya koyuyor. Her işletmede ortalama iki sunucunun olduğunu gösteren araştırmaya göre, işletmelerin yüzde 35'inde 2-4 arası sunucu, yüzde 26'sında 1 adet sunucu, yüzde 11,3'ünde 5 adet üstü sunucu, yüzde 17,8'sinde ise sunucu bulunmadığı görülüyor. İşletmelerdeki mevcut bilgisayar sayısını da gösteren araştırmaya göre işletmelerin yüzde 29,3'ünde 1-9 adet arası, yüzde 25,2'sinde 20-49 arası, yüzde 18,7'sinde de 10- 19 adet arası, yüzde 7,9'unda da 100 adet üzeri bilgisayar sahipliği bulunuyor. Araştırmaya göre işletmelerde kullanılan uygulamalar da ise yüzde 88,3 ile muhasebe birinci sırayı alırken, yüzde 35,2 ile kurumsal kaynak planlama ikinci, yüzde 29,8 ile tedarik zinciri yönetimi üçüncü sırada yer alıyor.

* Bu haber BThaber gazetesinin 781. sayısında yayınlanmıştır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun