Genel 26 EKİM 2009 / 13:43

KKTC Bilişim Adası Çalıştayı tamamlandı

KKTC’nin 10 yıl içinde bir bilişim adasına dönüşmesi vizyonu doğrultusunda düzenlenen “Bilişim Adası 2009 Çalıştayı” tamamlandı.

KKTC’nin 10 yıl içinde bir bilişim adasına dönüşmesi vizyonu doğrultusunda düzenlenen “Bilişim Adası 2009 Çalıştayı” tamamlandı.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin mevcut potansiyelinden de yararlanılarak önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünyaya örnek olacak bir bilişim adasına dönüşmesi vizyonu doğrultusunda atılan ilk adım olan "Bilişim Adası 2009 Çalıştayı" iki günlük yoğun bir program sonunda bugün tamamlandı. KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy himayesinde düzenlenen Bilişim Adası 2009 Çalıştayı 23-24 Ekim tarihlerinde Acapulco Hotel, Girne'de gerçekleştirildi.

Yoğun ilgi gören ve açılışına Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı Bilişim Adası 2009 Çalıştayı, KKTC'den, Türkiye'den ve dünyanın farklı bölgelerinden önde gelen fikir önderlerinin görüşlerini katılımcılarla paylaştığı çeşitli oturumlara ev sahipliği yaptı. Çalıştaya devlet ve özel sektör kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, Türkiye'deki önemli kamu ve özel sektör kuruluşları ve sektörün ileri gelen temsilcileri katıldı. Çalıştayın katılımcıları arasında yurtdışında bulunan ve bilişim alanında dünya çapında önemli başarılara imza atmış Kıbrıslı Türkler de yer aldı.

Yoğun ve zengin programBilişim Adası 2009 Çalıştayı ilk kez düzenlenmiş olmasına karşın iki gün süresince katılımcılarını son derece zengin bir içerikle ağırladı. Toplam 12 paralel oturumun gerçekleştirildiği çalıştayın açılış konuşmalarını Bilişim Adası Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Kadri Bürüncük, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, TC Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, KKTC Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat yaptı. Ayrıca Surrey Üniversitesi Multimedya İletişim Sistemleri Araştırma Birimi Başkanı ve Mulsys Limited Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kondoz'un ilgiyle izlenen sunumunun ardından, genç yaşta girişimleri ile dünya çapında ün kazanan girişimci ve yazar Benedict T. Casnocha da açılış töreninde misafir konuşmacı olarak söz aldı.

Çalıştayın açılış bölümünde ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İkinci Başkanı Galip Zerey'in moderatörlüğünü üstlendiği "Telekom 2019" başlıklı forumda, Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay ve Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir birer konuşma yaptı. Ardından gerçekleştirilen Endüstri Forumu'nda ise bilişim endüstrisinin 10 yıl sonraki konumu hakkında öngörüler paylaşıldı. Moderatörlüğünü Doğu Akdeniz Üniversitesi Elekrik ve Ekektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Derviş Deniz'in yürüttüğü forumda, Ericsson Türkiye Genel Müdürü Anders Lindblad, IBM Türkiye Teknoloji Müdürü Suat Kızıltaş ve Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem de konuşma yaptı.

"Gelecek Bilişime Gelecek" sloganı ile gerçekleştirilen "Bilişim Adası 2009 Çalıştayı" kapsamında yapılan oturumlarda toplam 200'e yakın katılımcı ile 12 başlıkta oturumlar düzenlendi. Oturumların ardından gerçekleştirilen basın toplantısında çalıştaya ilişkin özet sonuç bildirgesi paylaşıldı. "Bilişim Adası" vizyonuna ulaşmak için yapılması gereken çalışmaların belirlenmesi ve yol haritasının oluşturulabilmesi amacıyla yapılan oturumlarda konu başlıkları şöyle: 1. Altyapı 2. Teknolojiler 3. Eğitim 4. Finansman 5. Hedef Pazar 6. Hukuksal Mevzuat 7. İnsan Kaynakları 8. Kurumsallaşma 9. Medya ve İletişim 10. Pazarlama Stratejileri 11. Diaspora 12. Düzenleme

Çalıştayda üç önemli anlaşma imzalandıÇalıştay kapsamında imzalanan üç önemli anlaşma ile bilişim adası olma vizyonunun ilk somut adımı da atılmış oldu. TÜRKSAT ile BRTK arasında uydu uplink anlaşması, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türk Telekom arasında deniz altı fiber optik hat anlaşması ve limanlar konusunda Bakanlıklararası Mutakabat Muhtırası imzalandı. Deniz altı fiber optik hat bağlantısının Hatay ile İskele arasında olacağı açıklandı.

Anavatandan da ilgi büyükEkim ayı başında İstanbul'da düzenlenen CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı ve Bilişim Zirvesi 09'da TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TC Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı açılış töreninde bir konuşma yapan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Taçoy, yaptığı konuşmanın ardından Sayın Gül ve Sayın Yıldırım'dan da projeye destek sözü aldığını belirtmişti. CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı ve Bilişim Zirvesi boyunca, Türk bilişim basını da konuya büyük ilgi göstermişti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun