Genel 23 NİSAN 2010 / 10:49

Kızlar günde 80 mesaj atıyor

Amerika'daki gençlerin mesajlaşma takıntısı giderek artıyor.

Amerika'daki gençlerin mesajlaşma takıntısı giderek artıyor.


Gençler arasında mesajlaşma çok yaygın. Öyle ki, "mesajlaşma dili" denilen, kısaltmalardan oluşan ve vâkıf olmayanın pek anlayamayacağı bir dil türedi. Sosyal ağlar zenginleştikçe, bunlara doğrudan ulaşabilen telefonlar da arttı. Gençlerin mesajlaşmaya olan merakları da aynı doğrultuda artmaya devam ediyor.

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, telefonlardaki kısa mesaj ve sosyal ağlardaki iletişim gün geçtikçe artıyor. 12 ile 17 yaş arasındaki gençlerin yüzde 76'ında kendine ait cep telefonu bulunuyor. Bu yaş grubundaki gençlerde kız olanlar günde 80, erkek olanlarsa günde 30 mesaj atıyor.

Araştırmacılardan Amanda Lenhart, mesajlaşmanın gençler arasında çok büyük önem taşıdığını, sosyal telefonların artması ile özellikle son 18 ayda mesajların büyük oranda artış gösterdiğini söyledi.

Mesajlaşmanın bu kadar artmasındaki en büyük sebeplerin, gençlerin mesajlaşma sırasında kendini özgür hissetmesi ve sürekli ulaşılabilir olma isteğinin bulunduğu belirtiliyor. Araştırma, gençlerin büyük çoğunluğunun nerede olduklarını önemsemeden mesajlaştıklarını gösteriyor.

Mesajlaşmalarda oluşan yanlış anlamaların, mesela mesaja cevap gelmediğinde diğer gencin kendisine kızgın olunduğunu zannedilmesi gibi sorunların olduğu bu nedenle iletişimde gibi gözüken gençlerin aslında birbirlerine ulaşamadıkları sonucu da ortaya çıkıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun