Genel 13 TEMMUZ 2010 / 06:30

Kişisel otomobiller geliyor

Gordon Murray'in tasarladığı yeni taşıtlar geleneksel otomobillerin yerini almaya aday.

Gordon Murray'in tasarladığı yeni taşıtlar geleneksel otomobillerin yerini almaya aday.


Eski bir Formula 1 mühendisi Gordon Murray, 31,4 km'yi 1 litre benzin harcayarak gidebilen bir araç üretti. T.25 ismi verilen araç McLaren F1 araçlarından esinlenerek tasarlandı.

Saatte yaklaşık 130 km'ye kadar çıkan aracın eni 1 metre 20 santim, boyu da 2 metre 40 santim. Taşıtın direksiyonu ve kontrol paneli ortada bulunuyor. Ön tarafta sadece aracı kullanan kişi yolculuk edebilirken, arka tarafın dönüşebildiği altı çeşit seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden birinde arkaya iki yolcu gelebilirken, sadece bagaj amaçlı da kullanılabiliyor.

Sadece 550 kilogram ağırlığında bulunan T.25'te yüksek manevra kabiliyeti bulunuyor. Taşıtın Formula 1 teknoloji, malzemesi ve felsefesiyle tasarlandığı belirtiliyor. Şu anda sadece prototipi bulunan T.25'in satış fiyatının 9 bin dolar olacağı bildirildi.

T.25'in yanında farklı tasarımları da bulunan Murray'in T.27 isimli taşıtı da enerjisini elektrikten alıyor. Bu aracın satış fiyatı 18 bin dolar. Ancak T.27'yle ilgili henüz detaylı bilgi bulunmuyor.

Murray'in bir başka tasarımı iStream de büyük yenilikler görülüyor. Murray'in anlattıklarına göre iStream, otomobilin tüm ana parçalarının doğrudan şasiye uygun hale getirilmesiyle oluşturuluyor. Böylece daha küçük ve karbon salımı düşük araçlar mümkün hale geliyor.

Yeni çalışmaların detayları ortaya çıktıkça insanlığın tüm ulaşım alışkanlıklarını değiştirebilecek gelişmeler yaşanabilir.