Genel 10 ARALIK 2008 / 07:57

Kısa mesaj hayat kurtarıyor

Kısa yoldan kestirip atmak diye işte biz buna deriz.

Kısa yoldan kestirip atmak diye işte biz buna deriz.


Kısa mesajla iletişim adına bir çok basit şeyi bile halledemezken, kısa mesajla uzaktan kol kesilebileceği aklınıza gelir miydi? Eminim damar cerrahisi uzmanı David Nott’un da aklına gelmezdi, ama adamın aklına gelen başına gelmiş. Olay şu: Gönüllü olarak geçici görev için Kongo’ya giden Nott, kolu kangren olan bir çocukla karşılaşıyor. Kol öyle kötü durumda ki, eğer kesilmezse kangren çocuğu birkaç gün içinde öldürecek. Bu konuda deneyimi olmayan Nott, hemen Londra’daki meslektaşı London Royal Marsden Hastanesi’nden Profesör Meirion Thomas’a başvuruyor. İletişim altyapısı kesintisiz görüşmeye elverişli olmadığı için Thomas’la kısa mesaj yoluyla haberleşen Nott, hastanın durumunu aktardıktan sonra Londra’dan gelen talimatlarla cerrahi operasyonu gerçekleştiriyor ve kangren olmuş kolu keserek hastanın hayatını kurtarıyor.


 


Bu olgu, telesağlık konusunda en basit iletişim araçlarının bile ne kadar büyük önem kazanabildiğini gözler önüne seren bir örnek. O yüzden diyoruz ki, gel telesağlık gel.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun