Genel 11 MAYIS 2011 / 16:14

KidSmart eğitim setiyle bilim ve matematik sevgisi anaokuluna taşınıyor

IBM Türk’ün KidSmart programı kapsamında anaokulu yaş grubuna yönelik olarak tasarladığı oyunla birlikte eğitim projesi Türkiye genelinde yaygınlaşmaya devam ediyor.KidSmart Okul Öncesi Eğitim Programı, IBM’in şirket vizyonu içerisinde önemli yer tutan kurumsal sosyal sorumluluk projeleri hizmetlerinin bir örneği olarak dikkat çekiyor. Bir bilgisayarı barındıracak şekilde özel olarak tasarlanan bu program, renkli bir mobilya ünitesinden ve öğrencilerin kullanımına sunulan yazılım programından oluşuyor.

IBM’in 1999 yılında başlattığı ve 2008’de IBM Türk tarafından Türkiye’de de öğrencilere sunulan bu ürün, şu ana kadar İstanbul, Ankara, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Adıyaman, Ağrı, Batman, Siirt, Urfa ve Van gibi şehirlerde dağıtıldı. Bugün program toplam 24 şehirde, 20 bine yakın anaokulu öğrencisine ulaşıyor.

Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü, IBM’in KidSmart eğitim setinin çocuklarının gelişimlerine olan katkısını tespit etmek amacıyla, Ankara’da sekiz anaokulunda yüz yüze görüşmeler ve incelemeler yaptı. Buna ek olarak KidSmart eğitim setinin dağıtıldığı 24 ilde, öğretmenlerin bu eğitim seti ile ilgili görüşlerini değerlendirmek amacıyla bir anket formu hazırlanarak 147 öğretmenin cevapları alındı.

Eğitmenler sistemin etkin ve kullanışlı olduğunu düşünüyor

Ortaya çıkan bazı dikkat çekici sonuçlara göre, ankete katılan anaokulu öğretmenlerinin yüzde 80’e yakını KidSmart eğitim setini “dayanıklı” ve “kullanışlı” bulduğunu, yüzde 70’ten fazlası KidSmart eğitim setinin "çocuklara kazandırılmak istenilen kavramların verilebilmesini kolaylaştırdığını" söyledi.

İncelemeler sonucunda KidSmart eğitim setinin öğretmenlerin günlük eğitim etkinliklerini destekleyen bir araç olduğu, çocuklar tarafından rahatça kullanabildiği, çocuklara bireysel çalışabilme olanağı sunduğu, elverişsiz çevrelerden gelen çocuklar açısından fırsat eşitliği sağladığı ve okullarda bulunmasının yararlı olduğu sonucuna varıldı.

IBM Türk’ün ve Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü’nün 2011 yılı için KidSmart projelerine devam etmek üzere seçtiği yeni şehirler olan Afyon, Aksaray, Bayburt, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Gaziantep, Gümüşhane, Konya, Manisa ve Uşak’ta KidSmart ünitelerinin dağıtımı tamamlandı.

Yıl içerisinde 125 ünite KidSmart ürününün daha yeni illere teslim edilmesi ve KidSmart kullanımının daha da yaygınlaştırılması planlanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun