Genel 04 EKİM 2010 / 09:39

Kevin Kelly, internette yaşanan değişimi ve bizi bekleyen geleceği anlattı

Kelly: "İnternetin gelecek 7 bin gününe bakıldığında daha iyi bir web değil, farklı bir yapı bizi bekliyor."

Kelly: "İnternetin gelecek 7 bin gününe bakıldığında daha iyi bir web değil, farklı bir yapı bizi bekliyor."


Bilişim Zirvesi'10 Ana Tema Konferansı konuk konuşmacılarından Kevin Kelly, 7 bin günde yaşadığımız değişime dikkat çekerek bizi gelecekte nasıl bir geleceğin beklediğini aktardı. Yaşanan değişimi dört başlıkta açıklayan ve önemli saptamalara dikkat çeken Kelly, birbiri ile bağlantılı pek çok kanalın bulunduğu yaşadığımız ortamda bu değişimi ekranlar, paylaşım, genel değer yaratma ve veri akışı başlıkları ile açıkladı. Kelly, internetin gelecek 7 bin gününe bakıldığında daha iyi bir web değil, farklı bir yapı görüleceğini vurguladı.

"Kitapların insanlarıydık, ekranların insanı olduk"

Yaşanan değişimin nedenlerini açıkladığı başlıklar arasında yer alan ekranlar konusunda "Biz kitapların insanlarıydık, artık ekranların insanı olduk" diyerek konuşmaya başlayan Kelly, ekranların hayatımızın her noktasına girdiğini belirtti. Ekranların genişlediğini ve ucuzladığını ifade eden Kelly, "Tüm binaları kaplayacak kadar büyük ekranlar var. Artık sadece cebinizde veya masanızın üzerinde değiller. Her yerdeler. Yazdırmak, eskiden sadece kitaplara özgüydüler. Artık her yerdeler. Bunlarla etkileşim için bambaşka yollar buluyoruz" diye konuştu. Kindle benzeri ekranların satışlarının gerçek kitap satışlarını aştığını da vurgulayan Kelly, "Hayatımızda artık tüm vücudumuzu kullanarak etkileşim kurduğumuz cihazlar var. 2010 yılında 4 milyar kameralı telefon var" diye konuştu.

"Ekranlar bizi görme yolunda, bulut oluşturacaklar, paylaşım ana nokta"

Bulut kültürünün ana parçasının paylaşım olduğunu belirten Kelly, ekranların da sadece sizi göstermek değil, sizi görmek yolunda ilerlediğini de belirterek bütün ekranların bir bulut oluşturacağını ve paylaşım başlayacağını belirtti. Paylaşım ile pek çok sağlık kayıtları, lokasyon bilgileri gibi pek çok şeyin paylaşılabileceğini ve değerinin artacağını belirten Kelly, "Bu noktada bazı sorular da gündeme gelecek. Bunları nasıl koruyacaksınız? Nasıl kontrol altında tutacaksınız? Bunların sahipliği ve erişimi nasıl kontrol altında tutulacak? gibi. Bu nedenle de model sahiplenme modelinden erişime dönmek zorunda.Bu da kullanıcılara üretme, servis verme, pazarlama ve finans olanağı sunuyor. Herkes bir şey yaratamaz, ama çoğumuz var olan bir şeyi daha iyiye taşıyacak fikirlere sahibiz" şeklinde konuştu. "

Değer yaratmak kilit nokta"

Kopyalamanın da burada önemli bir başka başlık olduğuna da dikkat çeken Kelly, "Artık herşey kopyalabiliyor. Bu iyi gibi ama diğer yandan kötü. Değer kopyalanamaz öğelerde yatıyor. Paylaşım konusunda halen yolun başındayız. Bu sistem anında erişim sağlıyor. Anında edin, kişisselleştir, özelleştir ve sahiplen şeklinde. "Yazılım bedava ama kılavuzu binlerce dolar" yaklaşımları bir süredir devam ediyor. İlginin yoğunlaştığı yerde para vardır. Bunun için değer yaratılmalı" dedi.

Yaşama ve içeriğe dair küçük akışkan metaforlar interneti sarmış durumda"

Kelly'e göre; bu değişimin önemli başlıklarından olan veri akışıyla artık içerikler, klasörler ya da sayfayla değil, akışla ilgili olarak şekilleniyor. "Yaşama ve içeriğe dair küçük akışkan metaforlar interneti sarmış durumda" diyen Kelly, sayfaların akış, PC'lerin bulut, ben'in biz, olduğuna dikkat çekti. Artık her şeyin anlık akışlardan ibaret olan gerçek zamanlı yaşam akışları üzerinde yürüdüğünü dile getiren Kelly, "Gittiğiniz her yerde iz bırakıyorsunuz, tüm bunlar bir arada büyük bir veri ve değer yaratıyor. Küresel bir veritabanı oluşuyor. Bu büyük bir sorun ve aynı zamanda büyük bir fırsat" dedi.

"Gelecekte ne olacaksa hiçbirimiz bunun için geç kalmadık"

Ekranların her yerde olduğunu, sürekli veri akışının devam ettiğini ve değer yaratanların mevcut olduğunu ifade eden Kelly, "Bundan sonra ne olacak? Web daha mı iyi olacak? Hayır. Wikipedia gibi şeylerin var olacağını bundan 7 bin gün önce söyleseydim, ücretsiz dünya haritası veya hava durumu sunacak olsaydım kimse inanmazdı. Ekonomik modeli kimse kurgulayamazdı. Ama varlar. Gelecekte ne olacaksa hiçbirimiz bunun için geç kalmadık. İmkansız diye bir şey olduğunu düşünmeyin. Bugün yaşamak için inanılmaz bir zaman. Hepimiz bu zamanda yaşadığımız için çok şanslıyız" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun