Genel 21 KASIM 2013 / 14:13

KEP intihale dur diyor

Akademik yayınlar intihale karşı artık KEP ile koruma altına alabilecek.

Bilgi ve İletişim Kurumu  tarafından zorunlu hale getirilen Kayıtlı E-Posta hizmeti, akademik içeriği koruma altına alacak. TNB KEP Genel Müdürü Kürşat Güney: “Özgün araştırma sonuçlarını içeren her türlü bilgi ve belge bundan sonra KEP ile koruma altına alınacak. Yayın hırsızlığının da önüne geçecek KEP sisteminde doküman içindeki bir noktanın bile yeri değiştiğinde oluşan delil de değişiyor ve bu fark belge bütünlüğünü koruma altına alınıyor. Akademisyenlerin bilgi ve belgelerini güvenli bir platformda iletebilmeleri için sadece KEP adresi almaları yeterli.

Gönderici ve alıcı kimliklerinin belli olduğu, gönderi zamanının ve içeriğin değiştirilemediği, uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliği olan güvenli e-posta hizmeti anlamına gelen KEP, her aşamada taraflar arasındaki bilgi akışını e-imza ve zaman damgası ile güvenli bir platforma taşıyor ve anlaşmazlık halinde delil niteliği taşıyor. Üstelik kağıt tüketimini azaltıyor.

İntihalin  önüne geçilecek

KEP Hizmet Sağlayıcı olarak BTK tarafından lisanlanan ilk özel kuruluş olan TNB KEP’in Genel Müdürü Kürşat Güney “Bir araştırmaya imza atmak, yeni bir bilgiye ulaşmak ve onu kanıtlamak çok değerli bir çaba, çok kıymetli bir emek. Türk bilim insanları tarafından üretilen her türlü akademik yayının standart e-posta ile gönderilmeyecek kadar değerli olduğunu düşünüyoruz” dedi. Bilimsel verilerle beslenen her türlü özgün içeriğin korunması ve güvenle paylaşılması akademik alanda çalışan tüm bireyleri rahatlatacak, onlara yeni bir iş yapma şekli kazandıracaktır. Gelişmiş teknolojik altyapısı sayesinde ileri seviyede güvenlik olanağı sunan KEP, yayın hırsızlığının ve emek istismarının da önüne geçecektir.” dedi.

Bilgi ve belgenin içeriği görülemiyor
KEP sistemi üzerinde gerçekleşen haberleşmenin içeriği KEP hizmet sağlayıcılar tarafından hiçbir şekilde izlenemiyor ve müşteri tarafından talep edilmediği sürece kayıt altına alınamıyor. Zarfın içinin görülemediği KEP sisteminde sadece zarfın içindeki iletinin teknik değerini yani parmak izi alınıyor. İletide bir noktanın yeri değiştiğinde teknik değeri de değiştiğinden belgenin bütünlüğü koruma altına alınıyor.
ETİKETLER : kep
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun