Genel 10 EYLÜL 2009 / 10:53

Kendi atığıyla çalışan araba gerçek mi oluyor?

Sistem güneş enerjisiyle çalışan elektrikli arabalarla da kullanılabiliyor.

Sistem güneş enerjisiyle çalışan elektrikli arabalarla da kullanılabiliyor.


Amerigon şirketine bağlı bir ortaklık olan BSST şirketi, termoelektrik teknoloji tabanlı ürünler pazarlıyor. Şirket aynı zamanda, bir otomobil egzozunu alan ve onu elektrik gücüne dönüştürmeyi sağlayan bir enerji sistemi testinin beşinci aşamasına giriyor.

BMW, Ford, UC Santa Cruz, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Laboraturı'nın yanı sıra proje Amerika Enerji Departmanı'ndan da fon alıyor.

Bu çabanın dördüncü aşamasında erişilen yeni teknolojiyle yüzde 12'ye çıkan muhtemel bir yakıt tasarrufu gösteriyor. Sistem en son BMW altı-silindir motoru üzerinde denendi. Projenin tamamlanma tarihi 31 Mart 2010 olarak belirlenmiş durumda.

Sistem, seyahat ederken rüzgârı kullanarak kinetik enerji oluşturduğu için güneş enerjisiyle çalışan elektrikli arabalarla da kullanılabiliyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun