Genel 26 MART 2009 / 12:02

"KDV indirimi pazarı rahatlacak"

HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu Kategori Müdürü Ertuğ Ayık, KDV indirimiyle ilgili bir değerlendirme yaptı.

HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu Kategori Müdürü Ertuğ Ayık, KDV indirimiyle ilgili bir değerlendirme yaptı.


Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni destek paketi bilişim sektöründe yankı uyandırdı. Paket kapsamında büro donanımlarında KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indi. HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu Kategori Müdürü Ertuğ Ayık, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları bildirdi:  


"Başbakan’ın bilgisayar ürünlerinden alınan Katma Değer Vergisi (KDV) oranının 3 aylık bir süre çerçevesinde yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesine ilişkin açıklamasını sektörümüz adına son derece olumlu bir gelişme olarak nitelendiriyoruz. Söz konusu kararın zaman kaybetmeden uygulanması halinde, tüketicilere yansıyan fiyatlarda yüzde 10’luk bir indirim olacağını düşünüyoruz. Ancak bu konuda kesin bir rakam verebilmek ya da fikir beyan edebilmek için konuyla ilgili detayların açıklanmasını bekliyoruz.


İçinde bulunduğumuz dönem açısından bakıldığında, böyle bir indirimin piyasayı hareketlendireceğini söyleyebiliriz. Bilindiği üzere tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik durgunluğun etkileri ilk olarak tüketicilerde ve KOBİ’lerde kendini gösteriyor. İçinde bulunduğumuz dönemde de sektörümüz genelindeki tüketici taleplerinde bir durgunluk yaşandığını gözlemliyoruz. Buna önlem olarak krizin etkilerinin hissedilmeye başlamasından itibaren değişik kampanyalarla talebi canlandırmaya, tüketicilere daha cazip imkanlar sunmaya gayret ediyorduk. Bu kampanyalara devam ediyoruz. Cazip kampanyalarımıza ek olarak KDV indiriminin gerçekleşmesinin tüketici yatırımlarının hareketlilik kazanmasına yardımcı olacağını ve içinde bulunduğumuz dönemde bilgisayar pazarındaki firmalara büyük katkı sağlayacağını öngörüyoruz. Kısa bir süre önce otomotiv sektöründe gerçekleştirilen benzer bir indirim ve sonrasında elde edilen hareketlilik de bu öngörümüzü doğruluyor. 


KDV indirimi sonrasında tüketiciler yeni bir ürün satın alırken yüzde 10’a varan oranda daha az ödeme yapacaklar. Örneğin en çok satılan HP Pavilion dv5-1220et Eğlence Dizüstü bilgisayarımız KDV indiriminden önce 1560 TL’ye satın alınabilirken, KDV indiriminden sonra 1430 TL’ye satın alınabilir hale gelecek. Bu oranda bir kazançla satın alacakları ürünü destekleyecek ek donanımlar için ek bir bütçe ayırmalarına gerek kalmayacak. Bu oranda bir indirim yalnızca tüketiciler açısından değil, kriz nedeniyle bilgisayar alımlarını erteleyen, bu nedenle de iş kayıpları yaşayabilen KOBİ’ler için de bir can simidi olabilir. KOBİ’ler bu indirim sayesinde ihtiyaç duydukları sunucuyu, veri depolama cihazını çok daha uygun bir fiyatla alabilecekleri gibi, kriz öncesinde bütçeleri elvermediği için alamadıkları daha yüksek kapasiteli bir sunucuyu ya da sunucu dışında başka yan ürünleri de bütçelerini şişirmeden alabilecekler."


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun