Genel 02 TEMMUZ 2009 / 12:31

KDV indirimi amacına ulaştı mı?

Intel Türkiye ve GfK Türkiye, GfK Türkiye'nin Türk bilgisayar sektörüne yönelik gerçekleştirdiği araştırmalar ve Intel'in bu araştırmalara ilişkin değerlendirmelerini içeren ortak bir rapor yayınladı.

Intel Türkiye ve GfK Türkiye, GfK Türkiye'nin Türk bilgisayar sektörüne yönelik gerçekleştirdiği araştırmalar ve Intel'in bu araştırmalara ilişkin değerlendirmelerini içeren ortak bir rapor yayınladı.Rapora göre, kriz döneminde sektöre hareket getiren KDV indirimi, tüketiciler için de önemli bir fırsat yarattı. Eylül ayına kadar uzatılan KDV indirimi 3 yaş ve üzeri bilgisayarları uygun fiyatlarla yenilemek için benzersiz bir fırsat sağlıyor. Yeni nesil bilgisayarlar ile en son teknoloji ve uygulamalardan daha verimli biçimde yararlanılabiliyor; hız, performans, daha kolay taşınabilirlik, daha uzun pil ömrü ve enerji tasarrufu gibi birçok avantaj elde edilebiliyor.


Raporda yer alan GfK Türkiye'nin Ocak 2008 - Nisan 2009 arası dönemde elde edilen verilerle gerçekleştirdiği Türkiye bilgisayar sektörüne yönelik araştırmalar, 2009 yılında ekonomik krizle birlikte bilgisayar satışlarında yaşanan düşüşün KDV indiriminin uygulamaya konmasıyla birlikte Nisan ayında yerini yükselişe bıraktığını gösteriyor. 1 Nisan'dan itibaren bilgisayarlarda KDV oranının düşürülmesiyle birlikte, bilgisayar sektörü yeniden yükseliş trendine girdi. Buna göre bilgisayar satışları Mart ayına göre yüzde 25 artış kaydetti ve 138 bin adet olarak gerçekleşti.


Araştırmaya göre, tüketici KDV indirimi sayesinde sadece dizüstü bilgisayar satışlarında bile 10 milyon TL'lik bir tasarruf elde etti.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun