Genel 08 TEMMUZ 2010 / 11:37

Kazananların sırrı çözülüyor

Kediden insana geçen parazitin Dünya Kupası'nı kazananlarla bir ilişkisi olabilir mi?

Kediden insana geçen parazitin Dünya Kupası'nı kazananlarla bir ilişkisi olabilir mi?


Bilim insanları Dünya Kupası'nı kazanan ülkelerle ilgili birçok faktörü sıraladı. Nasıl oluyordu da bu ülkeler Dünya Kupası'nın sahibi olabiliyordu? Bilim insanları bu sorunun cevabı için ekonomik, tarihsel ve istatistiksel göstergeler sundu. Ancak yeni bir araştırma Dünya Kupası sonuçlarıyla kedilerde bulunan bir beyin parazitinin arasında doğru orantı olduğunu ortaya çıkardı.

Nörolog bilim insanı Patrick House, sadece kedilerin midesinde üreyebilen toksoplazma gondii parazitinin Dünya Kupasındaki başarıyla doğrudan ilişkini olduğunu ortaya koydu. Bu parazit kedi dışkısından insana bulaşabiliyor.

Çalışmalarından söz eden House "Son sekize kalan takımlara bakıldığında, o ülkelerdeki tokso enfeksiyonunun fazla olduğunu görüyoruz. Eğer 2006 Dünya Kupası'na dönecek olursak yine son sekiz takımın yedisinin ülkelerinde tokso oranlarının yüksek olduğu görülüyor" dedi.

Sadece Dünya Kupalarına göre de karşılaştırmalı bilgiler vermekle kalmayan House, FIFA'nın dünya sıralamasındaki ilk 25'te bulunan ülkelerin oranlarına bakıldığında yine şaşırtıcı ilişkiler göründüğünden söz etti. Brezilya'da yüzde 67, Arjantin'de yüzde 52, Fransa'da yüzde 45, İspanya'da yüzde 44 ve Almanya'da yüzde 43 oranında toksoplazma paraziti görülüyor. Bu ülkeler içinde de sadece İspanya Dünya Kupası kazanmadı. Ancak İspanya da 2010 Dünya Kupası'nın finalistlerinden biri olarak gözümüze çarpıyor.

House, bir enfeksiyonla spor müsabakalarının arasında nasıl bir bağlantı olduğunu tam olarak bilmediğini, bunun sadece bir tesadüf de olabileceğini söyledi.

Yine de biraz araştırdığımızda toksoplazma gondii parazitinin kedi dışkısından insana bulaştığını öğrendik. Bu parazitin erkeklerde daha saldırgan, dağınık ve asosyal olmaya yol açtığını, kadınlarda ise güvenilmez, eğlenceye ve sekse düşkün yaptığı ortaya atıldığını gördük.

Bu parazitin zararlarından dolayı özellikle hamile kadınların kedilerden uzak durması gerektiği biliniyor.