Genel 13 NİSAN 2010 / 12:25

Kaspersky'den 'saf' güvenlik

Kaspersky Lab'in yeni çözümü Pure’ün 19 Nisan'da piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Kaspersky Lab'in yeni çözümü Pure’ün 19 Nisan'da piyasaya sürülmesi planlanıyor.


Kaspersky Lab, yeni çözümü Kaspersky Pure’ü bugün gerçekleştirdiği basın toplantısıyla duyurdu. Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe, yaptığı sunumla markanın geçmiş çözümlerinde yer alan pek çok özelliği bir pakette toplayan Pure hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Karmaşıklaşan ve maddi çıkar amaçlı hale gelen tehditlere dikkat çeken Göçe, atakların bilgisayarın bozulmasından öte bilgisayardaki bilgileri ele geçirmeye yönelik gerçekleştiğini vurguladı. Botnet nedeniyle kullanıcıların farkında olmadan ciddi atakların parçası haline geldiklerini belirten Göçe, diğer yandan sosyal ağlardaki güvenlik açıklarına değindi.

Pure ile bireysel kullanıcılar ve küçük çaplı ofis kullanıcılarına hitap ettiklerini kaydeden Göçe, ürünün sunduğu geniş çözüm yelpazesine değindi. Pure’ün tek noktadan yönetilebilme özelliğine işaret eden Göçe, akıllı şifre yönetimi ve şifreleme yeteneğiyle ürünün gelişmiş güvenlik sağladığını kaydetti. Kullanıcılara güvenli bir sayısal ortam sağlayan Pure, şifreleme özelliklerinin yanı sıra ebeveyn kontrol özelliğini de sunuyor. Bilgisayardaki dosyaların güvenli şekilde yedeklenmesi için de uygun platform sağlayan çözüm, güçlü merkezi ev ağı koruması sunuyor. Sandbox yani kum havuzu teknolojisiyle şüpheli uygulama ve linklerin güvenli ortamda açılarak test edilmesine ve buna göre erişilmesine olanak tanıyor. Ürün Kaspersky Anti-Virus ve Kaspersky Security 2010 çözümlerinde yer alan özelliklerin hepsine sahip. Sistem kurtarma diski oluşturma özelliğiyle gelen ürün, tarayıcıda etkinlik geçmişini silme yeteneğine de sahip.

19 Nisan itibariyle Türkçe sürümüyle piyasaya sürülmesi beklenen ürünün fiyatı ise henüz belli değil.

Bir bakışta Kaspersky Pure

• Bilgisayar kapalı olsa da şifrelenmiş içerik özelliği sayesinde, sabit diskin kaybolması ya da çalınması durumunda bile bilgi güvenliği sağlanıyor.

• Veriler bilgisayarda çalışırken şifrelenebiliyor. E-posta, forum, blog ya da çevrimiçi banka hesaplarının şifre çözümü ve şifrelenmesini aynı anda yapmayı mümkün kılıyor.

• Şifrelemek istenilen nesneleri seçebiliyor; tüm disk bölmesi ya da disk bölmesinin bir kısmını şifrelemeyi sağlıyor. Şifreli dosya taşıyıcısı oluşturulabiliyor, e-posta vasıtasıyla gönderilebiliyor, CD’ye kaydedilebiliyor ya silinebiliyor.

• Ebeveyn kontrol modolüyle çocukların bilgisayar kullanımı süresi tanımlanabiliyor ve sınırlama getirilebiliyor.

• IM kontrolüyle, ev adresi, telefon numarası gibi ön tanımlı kelimeleri içeren mesajlar bloke edilebiliyor.

• Fotoğraf, belge gibi tüm verilerin yedeklenmiş kopyası oluşturulabiliyor.

• Tek tıkla ağın güvenlik durumunu görüntülenebiliyor.

www.kaspersky.com.tr