Genel 25 NİSAN 2012 / 10:54

Kart-Sis ile cebini gösteren maçı statta seyredecek

Cebini gösteren maçı statta seyredecek

Kart-Sis, Orta Doğu’da yapılacak Dünya Kupası öncesinde Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinden başlayarak bölgedeki 9 stadyumun geçiş kontrol sistemlerinin kurulumunu üstlendi. Yeni kurulacak geçiş sistemlerinde özel bir uygulamayı devreye almaya hazırlanan Kart-Sis, futbolseverlerin cep telefonlarına indirdikleri biletlerle turnikelerden geçebilmelerini sağlayacak. Kart-Sis Genel Müdürü Süleyman Gürel, bu yeni sistem hakkında şunları söyledi: “Bir İngiliz şirketiyle ortaklaşa geliştirdiğimiz bu yeni geçiş kontrol sisteminde stadyuma girişlerin bilet yerine cep telefonuyla yapılabilmesini sağlayacak bir çözüm ortaya koyduk. Bu sistemde internetten/kiosklardan satın aldığınız bilet, herhangi bir kağıt baskıya gerek olmadan özel bir kod yapısıyla cep telefonunuza aktarılacak. Futbolseverler cep telefonlarına gelen bu görsel kodu okutarak turnikelerden rahatlıkla geçiş yapabilecekler.”

Sistemin, 5-10 yıl önce piyasaya çıkmış eski model cep telefonlarında bile rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlandığının altını çizen Gürel, kullanılan görsel kodların kopyalama ve hatalara karşı son derece güvenli olduğunu söyledi.

Gürel, bu yeni sistemin FIFA tarafından önerilen bir sistem olması için görüşmelerin yapıldığını ve çok yakında Türkiye’de de pazarlamaya başlayacaklarını ifade etti.

300’e yakın Ar-Ge ürününü dünyaya satıyor

Kart-Sis bünyesinde üretim ve Ar-Ge’si bizzat Kart-Sis tarafından gerçekleştirilen 300’e yakın ürünün bulunduğunu söyleyen Süleyman Gürel, Kart-Sis’in üniversitelerden bankalara, kamu kurumlarından özel şirketlere kadar çok sayıda önemli proje gerçekleştirdiğini ve güçlü referansları olduğunu kaydetti. Kart-Sis’in ürettiği çözümleri yurtdışına ihraç eden bir şirket olduğunun altını çizen Gürel, bu referansların önemli bir bölümünü yurtdışına ihraç edilen hizmetlerin oluşturduğunu vurguladı.

Kart-Sis tarafından üretimi ve kurulumu gerçekleştirilen çözümler arasında temaslı ve temassız akıllı kart okuyucular, turnike ve bariyer sistemleri, güvenlik donanımları, elektronik ödeme, otopark ücretlendirme, köprü ve otoyol gişeleri için elektronik ücret toplama sistemleri, kampüs otomasyonu, geçiş kontrol sistemleri ve toplu taşımaya yönelik elektronik bilet uygulamaları yer alıyor.

Kart-Sis’in web sitesine www.e-kartsis.com adresinden ulaşabilirsiniz.