Genel 02 MART 2010 / 14:13

Kardelenler dünyaya örnek oldu

Kardelenler, Pekin+15 etkinliği kapsamında örnek projeler arasında yer alıyor.

Kardelenler, Pekin+15 etkinliği kapsamında örnek projeler arasında yer alıyor.


Turkcell'in Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte 10 yıldır yürüttüğü "Kardelenler" projesi, 1-12 Mart tarihleri arasında New York'ta Birleşmiş Milletler Merkezi'nde düzenlenen etkinlikler kapsamında dünyaya tanıtıldı. Birleşmiş Milletler (BM) Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu tarafından kadınlara fırsat eşitliği sağlanmasına katkıda bulunan uygulama örnekleri arasına alınan Kardelenler, katılımcılarla BM çatısı altında örnek proje olarak paylaşıldı.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf yaptığı konuşmada, "Uluslararası alanda ve ülkemizde sayısız ödüle layık görülen "Kardelenler Projesi" devlet, sivil toplum ve özel sektör dayanışmasının en güzel örneğidir. Türkiye başlattığı bu eğitim seferberliği ile kamuda ve özelde yer alan tüm kurum ve kuruluşlarıyla kendi geleceğine sahip çıkma erdemini göstermiştir" diye konuştu.

Diyarbakırlı "Kardelen" Güleser Çelik de yaptığı konuşmada, Kardelenler projesinin imkânsızlıklar ve töre gibi birçok nedenle okuyamayan kız çocuklarına imkân yaratarak onların yaşama katılmasını sağladığını belirtti. "Tıpkı ayazda karla kaplı toprağın içinden umutla, inatla boy veren kardelen çiçekleri gibiyim diyen Güleser, duygu dolu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ben de o Kardelenler'den biriyim. Sekiz çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğuyum. Okumak, ben ve yedi kardeşim için tek kurtuluş yolu oldu. Okumak, ablamın deyimiyle ‘Bu dünyadaki haksızlığa, yoksulluğa, adaletsizliğe ve baskıya karşı bir başkaldırı, bir mücadele. Okumak, onurlu ve insanca bir yaşamın tek yolu bizim için.' Bir zamanlar köyümüzün önündeki nehri aşıp karşı köydeki okula gitmek çok zorken, şimdi okyanusları aşıp burada olmak çok güzel."

Panelin sonunda tekrar söz alan Bakan Kavaf'ın, diplomat olmak isteyen Kardelen Güleser'e sürprizi vardı. Kavaf, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan'la görüşerek, Güleser'e Temsilcilik'te 3 ay staj imkânı tanınmasını kararlaştırdıklarını müjdeledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun