Genel 14 EYLÜL 2009 / 08:18

Karanlık dünyanın gizemi çözülüyor

Benthic Korsanı adındaki su altı robotu iklim değişikliğini izlemek için açık denizlere daldı.

Benthic Korsanı adındaki su altı robotu iklim değişikliğini izlemek için açık denizlere daldı.


Yeni bir robot, temmuz ayının büyük bir kısmını yaklaşık 40 km derinliğindeki Kaliforniya kıyısının çamurlu diplerinde geçirdi. "Benthic Korsanı" olarak adlandırılan bu robot bilim adamlarına açık deniz diplerindeki yaşamın izlerini sunuyor. Ayrıca, bilim adamları açık denizde, iklim değişikliğinin etkilerini gözlemleme şansı buluyorlar. "Korsan" MBARI projesi tarafından yürütülen dört yıllık zorlu bir çalışmanın ürünü.

Büyüklük ve ağırlık açısından küçük bir arabayı andıran Benthic Korsanı suyun dibinde, rotası üzerindeki hayvanların ve tortuların fotoğrafını almak için oldukça yavaş hareket ediyor. Her üç veya beş metrede korsan duruyor ve suyun dibinde yaşayan organizma topluluğun ölçümlerini yapıyor. Bu ölçümler okyanusun dibindeki hayvanların bu derinlikte nasıl yeterli ölçüde yiyecek bulduğu gizemini çözmeye de yardımcı oluyor.

Açık denizlerdeki pek çok canlı, 'deniz karı' olarak bilinen organizma kalıntılarıyla besleniyor. Ancak onlarca yıllık araştırmadan sonra bile, deniz biyologları deniz karlarındaki az sayıda beslenme değerinin, pek çok organizmanın yaşamını sürdürmesine yetecek ölçüde olmasına anlam veremiyor.

Benthic Korsanı benthic respirometre (solunum hareketlerinin özelliğini belirleyen aygıt) olarak adlandırılan iki deneysel bölmeye sahip. Bu, organizmaların ne kadar oksijen tükettiğini hesaplayarak, bilim adamlarının, organizmaların ne kadar yiyecek tükettiğini hesaplamalarına yardımcı oluyor. Korsan dakikada bir metre hareket ediyor çünkü hareket ettiği her an ortaya çıkan bir toz bulutu, ölçümlerin sonucunu etkileme riski yaratıyor ve bu riski azaltmak için mühendisler korsanı çok yavaş hareket edecek ölçüde programlamışlar. Dünyanın atmosferi ve okyanuslar gittikçe ısındıkça, açık denizlerdeki yaşam da tehlike altına giriyor ve Benthic Korsanı iklim değişikliğinin okyanus yaşantısına etkileri hakkındaki soruları da yanıtlamaya yardımcı oluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun