Genel 26 TEMMUZ 2010 / 09:31

Kanalizasyondan elektrik çıkacak

Üniversiteli gencin çevreci buluşu ile enerji ihtiyacı kanalizasyondan karşılanacak.

Üniversiteli gencin çevreci buluşu ile enerji ihtiyacı kanalizasyondan karşılanacak.


İngiltere’nin Leicester’s De Montfort Üniversitesi (DMU) öğrencisi Tom Broadbent son derece parlak bir fikirle yola çıkarak atık sulardan elektrik üretmeye yardımcı olacak yeni bir konsept geliştirdi. "HighDro Power" olarak bilinen bu konseptin elektrik tüketimi fazla olan binalarda kullanılması bekleniyor.

İngiliz Hükümeti, karbon emisyonunun azaltılması ve fosil yakıtlara bağlı bir enerji üretim politikası için yeni yollar aramaya başladığında, Broadbent geliştireceği konsept üzerinde çalışmalara başladı. "HighDro Power" olarak bilinen konseptin çalışma biçimi ise şöyle tanımlanıyor: Atık su tuvalet, lavabo, küvet gibi sıhhı tesisat yapılarından akarken, kanalizasyon boruları içine akacak ve buradan da geliştirilen döner türbin cihazına girecek. Cihaz sonrasında atık su enerjiye dönüştürecek ve bir jeneratöre güç verecek. Kanalizasyon yoluyla tedarik edilen enerji böylece binalara güç verecek.

Broadbent, yaratılacak bu çevreci enerjinin pazardaki büyük bir boşluğu dolduracağı ve hükümetlerin bu alanda ihtiyacını karşılayacağını düşünüyor. Henüz bir konsept aşamasında olan bu fikrin uygulamaya ne zaman geçirileceği ise merak konusu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun