Genel 04 OCAK 2010 / 12:22

Kanada 4500 web sitesini kapattı

6 bini tuttururlarsa Türkiye'nin performansına yetişecekler, az kaldı ha gayret...

6 bini tuttururlarsa Türkiye'nin performansına yetişecekler, az kaldı ha gayret...


Site kapatma konusunda Türkiye'nin düştüğü duruma üzülürken, dünyanın öbür ucundaki Kanada da bu konuda evlere şenlik bir uygulamaya imza attı ve 4500 web sitesini bir çırpıda kapattı.

Peki neden ve nasıl? Şöyle: Bir grup internet kullanıcısı, Kanada'nın Kopenhag'da gerçekleştirilen küresel iklim zirvesindeki performansından ve vaatlerinden memnun kalmazlar ve hükümetin bu konudaki tavrıyla dalga geçen iki adet web sitesi hazırlarlar. Kanada hükümeti bu işe çok kızar, siteleri sunucusunda tutan Alman barındırma şirketi Serverloft'a bu sitelerin kaydının silinmesi için bir yazı yazar. Tam Almanya'daki barındırma şirketi Kanada hükümetinin ricasını sallar mı diye düşünülürken beklenmedik bir şey olur ve Serverloft sadece bu iki siteyi kaldırmakla kalmaz, büyükçe bir IP bloğuna erişimi devre dışı bırakır ve toplam 4 bin 500 web sitesini karanlığa gömer.

"Bu siteye erişim engellenmiştir" mesajının dışarıdan nasıl göründüğünü merak ediyorsanız olayları başlatan http://enviro-canada.ca ve http://ec-gc.ca adreslerini ziyaret edebilirsiniz.