Genel 04 OCAK 2010 / 12:22

Kanada 4500 web sitesini kapattı

6 bini tuttururlarsa Türkiye'nin performansına yetişecekler, az kaldı ha gayret...

6 bini tuttururlarsa Türkiye'nin performansına yetişecekler, az kaldı ha gayret...


Site kapatma konusunda Türkiye'nin düştüğü duruma üzülürken, dünyanın öbür ucundaki Kanada da bu konuda evlere şenlik bir uygulamaya imza attı ve 4500 web sitesini bir çırpıda kapattı.

Peki neden ve nasıl? Şöyle: Bir grup internet kullanıcısı, Kanada'nın Kopenhag'da gerçekleştirilen küresel iklim zirvesindeki performansından ve vaatlerinden memnun kalmazlar ve hükümetin bu konudaki tavrıyla dalga geçen iki adet web sitesi hazırlarlar. Kanada hükümeti bu işe çok kızar, siteleri sunucusunda tutan Alman barındırma şirketi Serverloft'a bu sitelerin kaydının silinmesi için bir yazı yazar. Tam Almanya'daki barındırma şirketi Kanada hükümetinin ricasını sallar mı diye düşünülürken beklenmedik bir şey olur ve Serverloft sadece bu iki siteyi kaldırmakla kalmaz, büyükçe bir IP bloğuna erişimi devre dışı bırakır ve toplam 4 bin 500 web sitesini karanlığa gömer.

"Bu siteye erişim engellenmiştir" mesajının dışarıdan nasıl göründüğünü merak ediyorsanız olayları başlatan http://enviro-canada.ca ve http://ec-gc.ca adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun