Genel 12 AĞUSTOS 2010 / 07:33

Kan şekerini ışınla ölçecekler

Bu teknoloji diyabet hastalarının iğne acısına son verecek.

Bu teknoloji diyabet hastalarının iğne acısına son verecek.


Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları kandaki glikoz oranını kızıl ötesi ışınla ölçmenin yolunu araştırıyor. Diyabet hastaları için geliştirilme aşamasında olan glikoz görüntüleme cihazı hastanın cildine tutulacak ve şeker oranı ışınla belirlenecek.

Hastanın kolu ya da parmağına tutulacak olan kızıl ötesi ışınla bu yeni yöntemin hastayı iğne azabından kurtarması bekleniyor. Kızılötesi ışın cilde yarım milimetre kadar nüfuz ederken kana değil cilt hücrelerini çevreleyen interstisyel sıvıya ulaşıyor.

Araştırmacılar interstisyel sıvı şekeri ölçümlerine dayalı kan şekeri seviyesini tahmin etmek için bir algoritma oluşturmayı başardılar. Gönüllü kişilerin üzerinde denenen yöntemin gelişimi için ayrıca bu sonbaharda yeni bir çalışma başlatılacak.

Üzerinde hala çalışılan bu teknolojinin gerçek bir ürüne dönüşmesinin ne kadar zaman alacağı bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun