Genel 15 KASIM 2009 / 07:23

Kalp pillerini hackerlardan korumak

Ultrason dalgaları ile iletişim kurmak vücuda yerleştirilebilen tıbbi cihazların, saldırılara karşı güvenli olmasına yardımcı olabilir.

Ultrason dalgaları ile iletişim kurmak vücuda yerleştirilebilen tıbbi cihazların, saldırılara karşı güvenli olmasına yardımcı olabilir.


Üreticiler, kalp pili ve kardiyoverter defibrilatörler dahil birçok vücuda yerleştirilebilen tıbbi cihazlara, kablosuz özellikler eklemeye başladılar. Bu özellikler doktorlara hastanın hayati bilgilerine erişmeyi ve bu cihazlara hızlı bir şekilde komutlar göndermeyi sağlıyor ancak güvenlik araştırmacıları bu cihazın olası saldırılara karşı savunmasız olacağına dikkat çekiyor.

Zürih'teki İsviçre Federal Teknoloji Endüstrisi'nden ve Fransız Bilgisayar Bilimleri ve Kontrol Ulusal Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacılar, yerleştirilebilen tıbbi cihazları korumak için kablosuz saldırılara karşı bir program geliştirdi. Bu yaklaşım tıbbi cihaz ve kablosuz okuyucu arasında tam mesafe belirlemek için ultrason dalgaları kullanmaya dayanıyor.

Araştırmacılar bu tehdit riskinin şimdilik çok az olduğunun altını çizdi ancak kötü niyetli kullanıcılardan önce kablosuz tıbbi cihazları korumanın yollarını bulmanın hayati önemi olduğunu dile getirdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun