Genel 01 NİSAN 2012 / 21:28

Kalp ameliyatı 140 karakterde nasıl anlatılır?

Bu ameliyat sosyal medyada ses getirdi

Sosyal medya tıp dünyası sayesinde yepyeni bir deneyim yaşadı. Açık kalp ameliyatı karakter karakter takipçilerle paylaşıldı.Son günlerde ülkemizde çift kol, çift bacak aktarmaları ve yüz nakli operasyonlarıyla ilkleri yaşayan tıp dünyası, sosyal medyada da açılım yarattı. Houston’s Memorial Hermann Kuzeybatı hastanesindeki doktorlar kalp hastasının ameliyatını anlık olarak tweet’leyerek tarihe geçti.

Kalp damalarından ikisi tıkalı olan 57 hastanın, hazırlık odasından ameliyathaneye kadar tüm süreçlerinde canl canlı tweet atan doktorlar, amaçlarının kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleri konusunda tüm dünyayı bilinçlendirmek istediklerini dile getirdi.

Doktor Paresh Patel ameliyat prosedürüne uygun olarak hazırladığı 140 karakterlik mesajları birer birer gönderirken, takipçiler de ameliyatı bire bir öğrenme fırsatı buldu. Hastanenin @houstonhospital hesabından atılan tweet’ler aynı zamanda Doktor Macris’in kafasına bağlı olan kameradan çekilen görüntüleri de içerdi. Böylece ameliyat anlık olarak sosyal medya ortamına yansımış oldu.

Hastanenin yönetim kurulu üyesi Gary Kerr, bu düşüncenin bilginin paylaşımı prensibine dayanarak ortaya çıktığını söyledi ve şunları söyledi: “Bilgi paylaşıldıkça işe yarayan bir ürün ve internet de kesinlikle bu şekilde doğru yönde kullanılabilir”.