Genel 01 NİSAN 2012 / 21:28

Kalp ameliyatı 140 karakterde nasıl anlatılır?

Bu ameliyat sosyal medyada ses getirdi

Sosyal medya tıp dünyası sayesinde yepyeni bir deneyim yaşadı. Açık kalp ameliyatı karakter karakter takipçilerle paylaşıldı.Son günlerde ülkemizde çift kol, çift bacak aktarmaları ve yüz nakli operasyonlarıyla ilkleri yaşayan tıp dünyası, sosyal medyada da açılım yarattı. Houston’s Memorial Hermann Kuzeybatı hastanesindeki doktorlar kalp hastasının ameliyatını anlık olarak tweet’leyerek tarihe geçti.

Kalp damalarından ikisi tıkalı olan 57 hastanın, hazırlık odasından ameliyathaneye kadar tüm süreçlerinde canl canlı tweet atan doktorlar, amaçlarının kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleri konusunda tüm dünyayı bilinçlendirmek istediklerini dile getirdi.

Doktor Paresh Patel ameliyat prosedürüne uygun olarak hazırladığı 140 karakterlik mesajları birer birer gönderirken, takipçiler de ameliyatı bire bir öğrenme fırsatı buldu. Hastanenin @houstonhospital hesabından atılan tweet’ler aynı zamanda Doktor Macris’in kafasına bağlı olan kameradan çekilen görüntüleri de içerdi. Böylece ameliyat anlık olarak sosyal medya ortamına yansımış oldu.

Hastanenin yönetim kurulu üyesi Gary Kerr, bu düşüncenin bilginin paylaşımı prensibine dayanarak ortaya çıktığını söyledi ve şunları söyledi: “Bilgi paylaşıldıkça işe yarayan bir ürün ve internet de kesinlikle bu şekilde doğru yönde kullanılabilir”.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun