Genel 18 EYLÜL 2009 / 10:36

Kalem klavyeden hızlı

Kalemle yazmak sanılanın aksine klavyeye göre çok daha verimli olabilir.

Kalemle yazmak sanılanın aksine klavyeye göre çok daha verimli olabilir.


Washington Üniversitesi Eğitim Psikolojisi Profesörü Virginia Berninger tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre, ikinci, dördüncü ve altıncı sınıf çocukları makale yazarken, klavye yerine kalem kullandıklarında daha uzun cümleleri daha hızlı sürede kurabiliyor. Üstelik bu cümleler yazma sürecinde çok daha doğru oluyor.

Bu araştırma aynı zamanda, üçüncü ve dördüncü sınıfa kadar, çocukların cümle kurma konusunda güvenilir bir fikre sahip olmadığını gösteriyor. Araştırmacılar çocukların önce tam bir düşüncenin ya da tam bir cümlenin ne olduğunu anlaması gerektiğini vurguluyor. Çünkü konuşurken zaman zaman tam cümleler kuramıyoruz, ancak yazarken doğal olarak cümlenin sonunu getiriyoruz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun