Genel 09 MART 2010 / 09:12

Kadınların dilinden meğer bilgisayarlar anlıyormuş

Bilgisayarlardaki ses tanıma teknolojilerinin kadın sesini erkek sesinden daha kolay tanıdığı ortaya çıktı.

Bilgisayarlardaki ses tanıma teknolojilerinin kadın sesini erkek sesinden daha kolay tanıdığı ortaya çıktı.


Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları, bilgisayarlardaki ses tanıma yazılımlarının kadınların sesini erkeklerin sesinden daha kolay tanıdığını ortaya koydu. Karşılaştırma, erkeklerin ve kadınların yaptığı telefon konuşma kayıtlarının bir dizi testten geçmesiyle gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan erkeklerin konuşma esnasında tutukluk yaşamalarına bağlı olarak anlamsız sesler çıkardığı ve benzer seslere sahip kelimeleri söylerken bu kelimeleri net söylemedikleri ortaya çıktı. Bunun sonucu olarak da, yazılım kadınlara oranla erkeklerin konuşmasını tanımada hayli zorlandı.

Stanford Üniversitesi ile işbirliği halinde yürütülen bu çalışma, kullanılabilir ve güvenilir ses tanıma teknolojisi üretmek için yaşanan en büyük sıkıntıları aşmak amacını taşıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun