Genel 13 EYLÜL 2008 / 11:48

Kaçııın! Empati yapan robotlar geliyor!

Feelix Growing adı verilen araştırma projesinde, bir insanın üzgün, mutlu ya da kızgın mı olduğunu anlayabilen robotlar üretmek için bir yazılım geliştiriliyor.

Feelix Growing adı verilen araştırma projesinde, bir insanın üzgün, mutlu ya da kızgın mı olduğunu anlayabilen robotlar üretmek için bir yazılım geliştiriliyor.


Kod adı Feelix Growing olan projeye Avrupa çapında 6 farklı ülkeden 25 uzman katılıyor. Araştırmacılar, robotların bir gün sosyal hayatın içinde rol alabilmeleri için öncelikle insan duygularını çözümleyebilmeleri gerektiğine inanıyorlar.Robotlar, duygulara nasıl tepki vereceklerini tıpkı bir çocuk gibi, deneyimler sayesinde öğreniyor. Bu öğrenme, robotların karşılaşabileceği çeşitli bilgilere uygun, yapay sinir ağları aracılığıyla gerçekleşiyor. Robotlar, içlerine yerleştirilen sensör ve kameralar sayesinde, bir insanın değişik yüz ifadeleri, sesi ve duygusal durumu gibi farklı parametreleri saptayabiliyor.Eğer bir kişi korkuyor ya da ağlıyorsa, robot kişinin yanından uzaklaşmayı ya da daha az tehditkâr davranmayı öğreniyor. Eğer kişi sevinçli olduğu için çığlık atıyorsa, robot aradaki farkı anlayabiliyor. En azından araştırmanın şu aşamasında yapay sinir sistemleri ile robotların bu farklılıkları anlayabileceği gözlemlenmiş durumda. Projenin bir sonraki aşaması ise algıladığı farklı duyguları ifadeler ile anlatabilecek olan robot yüzü çalışmaları.Birçok analist, bilim insanı ve gelecek tahmincisi robotların önümüzdeki on yıl içerisinde sosyal yaşamın bir parçası hale geleceklerini öngörüyor. Özellikle hasta, yaşlı ve çocuk bakımı; ev hizmetleri ve servis noktası hizmetlerinde robotların önemli bir rol alması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun