Genel 26 NİSAN 2011 / 15:08

Kablosuz internet ağları korumasız

İngiltere’deki 6 şehirde CPP adına yasal olarak hacker denemesi yapan araştırmacılar, 40 bin internet ağından 20 bininin şifre ve güvenlik parolası olmadığını tespit etti.

İngiltere merkezli CPP, kablosuz internet ağları konusunda bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre hackerların kablosuz internet ağlarının neredeyse yarısının şifresini 5 saniyeden daha kısa bir sürede kırdığını gösterdiğini hatırlatan CPP Kimlik Hırsızlığı Uzmanı Michael Lynch, “Bu araştırmadan İngiltere’deki kişisel internet ağlarının yaklaşık dörtte birinin şifresiz olduğu da ortaya çıktı. Buna karşın İngilizlerin yüzde 82’si kişisel internet bağlantılarının güvenli olduğunu düşünüyor. Ancak yaptığımız araştırmada hackerların güvenlik şifrelerini ve korumalı güvenlik ağlarının parolalarını bile saniyeler içerisinde kırdıklarını gördük. Hackerlar, şehir merkezlerindeki cafe, restoran ve alışveriş merkezlerinin internet ağlarına bağlanarak 1 saat içerisinde 350’den fazla şifre ve parolayı çalabiliyor” diye konuştu.

Türkiye’de risk artıyor

Türkiye’de de akıllı cep telefonlarının ve kablosuz internet ağı kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını ve kimlik hırsızlarının kullanıcı kodlarını ve şifrelerini kırarak kişisel bilgilere ulaşmasının kolaylaştığını vurgulayan CPP Türkiye Ülke Müdürü Recep Duray, “Araştırmalarımız ev ve kamu alanlarındaki kablosuz internet bağlantılarında kullanıcıların kişisel bilgilerinin hackerlar tarafından kolayca ele geçirildiğini gösteriyor. Bu nedenle CPP olarak kişilerin e-mail, dosya indirme, sosyal network siteleri ya da diğer internet işlemleri uygulamalarını kendi şifreli ağları üzerinden yapmalarını öneriyoruz” dedi.

Akıllı telefonların artması hackerların işini kolaylaştırıyor

Araştırmayı yapan CryptoCard Şirketi’nin üst düzey yöneticilerinden Jason Hart ise şunları söyledi: “İnsanlar, bu tip internet suçlarının ve hacker müdahalelerinin büyük suç örgütleri ve çeteler tarafından organize edildiğini düşünüyor. Halbuki bir hacker bunu çok basit işlemlerle yapabiliyor. Hedeflerindeki kişilere ulaşmaları için ihtiyaç duydukları şeyler sadece bir dizüstü bilgisayar ve yazılım programı. Sayıları her geçen gün artan kablosuz internet ağları ve akıllı telefonlar da hackerların işlerini kolaylaştırıyor. Mağdurlar genellikle kullanıcı adı, sosyal ağ, e-posta ve finansal şifrelerini çaldırıyor.’’
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun