Genel 13 ŞUBAT 2009 / 09:23

Kablolu TV’ye elveda, online filme merhaba

ABD’de online içerikler zenginleşip genişbant bağlantısı hızlandıkça; insanlar kablolu televizyon aboneliklerine son veriyor, DVD almaktan kaçınıyor.

ABD’de online içerikler zenginleşip genişbant bağlantısı hızlandıkça; insanlar kablolu televizyon aboneliklerine son veriyor, DVD almaktan kaçınıyor.


Tasarruf yandaşı ABD vatandaşları, favori TV programlarını, online video sitelerinden izlemeye başladı. Netflix, Hulu.com gibi adresler ABD vatandaşlarına ucuz ve güvenilir içerik sunuyor. Kullanıcılar, ayda 9 dolar ödeyerek 12.000 filmin bulunduğu internet kataloğundan limitsiz film indirebiliyorlar. DVD kiralamaktansa, genişbant bağlantısı üzerinden film izleyenler; ayda ortalama 50 dolar tasarruf ettiklerini söylüyor.


ABD vatandaşlarının yüzde biri, yani yaklaşık 1.1 milyon kişinin son dönemde kablolu TV aboneliklerine son verdiği tahmin ediliyor. DVD satışlarında da büyük bir düşüş var. Los Angeles merkezli Digital Entertainment Group’un tahminlerine göre; 2008’de DVD satışları yüzde 8 düşüşle 21.6 milyar dolara geriledi. DVD kiralama oranı ise sabit kaldı.


İnternet üzerinden alınan filmler, film stüdyolarının DVD’ler üzerine isimlerini damgalayarak sağladıkları 14 milyon dolarlık geliri fena şekilde baltalıyor. Walt Disney, geçen çeyrekte gelirlerinin yüzde 26 düştüğünü açıkladı. Ancak bir çok insan, internet üzerinden hiç bir ücret ödemeden ya da büyük indirimlerle alacakları bir filmin, orjinal cd’sini almanın gereksiz olduğunu düşünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun