Genel 29 KASIM 2010 / 09:47

KA-SAT uydusu yeni gelişmeleri haber verecek

Kazakistan’dan fırlatılacak olan Eutelsat’ın KA-SAT uydusu, yola çıkmak için 20 Aralık'ı bekliyor.

Kazakistan’dan fırlatılacak olan Eutelsat’ın KA-SAT uydusu, yola çıkmak için 20 Aralık'ı bekliyor.


Avrupa uydu operatörlerinden biri olan Eutelsat Communications (Euronext Paris: ETL)’ın haberleşme uydusu KA-SAT, 20 Aralık 2010 tarihinde Kazakistan’ın Baykonur Uzay Merkezi’nden Proton roketi ile fırlatılmaya hazırlanıyor.

Eutelsat için yapılan 6,1 ton ağırlığındaki KA-SAT uydusu 70 Gbps’i aşan hız kapasitesi ile Avrupa’nın ilk yüksek veri akışlı uydusu olarak tanımlanıyor. Uydunun doğrudan internet erişiminden kurumsal ağlara ve yerel yayıncılığa kadar ticari uydu sektörünün pek çok alanında önemli gelişmeler kaydetmesi bekleniyor.

"Uyduya dayalı dijital servislerdeki sınırlar kalkıyor"

Avrupa ve Türkiye dahil Akdeniz Havzası’nı içine alan kapsama alanı ile KA-SAT programı veri iletişimi, yerel ve bölgesel yayıncılık, IPTV ve HD dijital yayın gibi yüksek hıza ihtiyaç duyulan geniş bir platformda hizmet verebilecek.

Program aynı zamanda Eutelsat’ın uydu üzerinden internet servisi olan Tooway genişbant servis sağlayıcıları için de yeni bir altyapı sağlıyor. Tooway’’in indirme hızı 10 Mbps’e kadar yükselirken; yükleme hızı da 4 Mbps’e çıkıyor. Bu sayede bireysel internet kullanıcıların birçok ihtiyacına da çözüm getirilmesi hedefleniyor.

Eutelsat CEO’su Michel de Rosen KA-SAT’ın fırlatılması konusunda ise “Hizmet verdiğimiz ülkelerde uydu üzerinden sunulan servislerde sınırların kalkmasını hedefliyoruz” diyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun