Genel 26 OCAK 2009 / 10:36

K2 Network'ten basın açıklaması

K2 Network, Knight Online oyunun yasaklandığına dair yapılan haberlere yanıt verdi.

K2 Network, Knight Online oyunun yasaklandığına dair yapılan haberlere yanıt verdi.


K2 Network Knight Online'ın yasaklanmasıyla ilgili çıkan haber üzerine bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar aktarıldı:


"Bilindiği üzere Türkiye’de oyun pazarının gelişmesinin doğal bir sonucu olarak “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” 30 Kasım 2007’den itibaren uygulanmaya başlanmış ve K2 Network şirketinin Knight Online adlı oyunu dahil bazı online oyunlar askıya alınmıştı.


Ancak, 13.01.2009 tarihinde basında çıkan online oyunların vergilendirilmesiyle ilgili  haberlerde TİB Başkanı Fethi Şimşek’in görüşlerine yer verilerek oyunun yeni bir durum üzerine yasaklandığı gibi açıklamalar yer alınmıştır. Oysa TİB yetkilileri ile yapılan görüşme neticesinde Sayın Şimşek tarafından bu doğrultuda bir açıklama yapılmadığı belirtilmiştir. Maliye Bakanlığının e-ticaret sektörüyle ilgili yapmış olduğu genel araştırma için TİB’den, bilgi amaçlı, Türkiye’deki e-ticaret sektörüyle ilgili olarak mali veriler istenmiştir. Bu süreç tüm online oyun ve e-ticaret sektörü için söz konusudur. Knight Online oyunu ise Türkiye’de popüler olması nedeniyle medyada ön plana çıkmıştır. Oyunun Maliye Bakanlığı tarafından sözü edildiği tarihte yasaklanması gibi bir durum söz konusu değildir. Çalışmalar, çok oyunculu online oyun endüstrisinin hızlı gelişim sürecinde sektörle ilgili veri toplama amaçlıdır. 


2008 yılı ortasında Türkiye ofisini Karya Net adıyla hayata geçiren K2 Network bu süreden bu yana online oyun sektöründe edindiği tecrübeyi ve bilgi birikimini paylaşarak, sektöre gerekli düzenlemelerin getirilmesi için yapılan çalışmalara katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Avrupa’da ve Amerika’da bulunan ve oyunların sınıflandırılması için çalışan organların Türkiye’de de bulunması için devletin yetkili kurumlarıyla yakından çalışan K2 Network bu çalışmalarına da 2009 yılında da devam etmektedir.


Online oyun sektörünün vergilendirilmesi için kendi üzerine düşen yükümlülükleri yerine getiren K2 Network, çalıştığı bayi kanalını vergi vermeye teşvik etmekte ve vergi yükümlülerini aksatan bayilerle çalışmayı kesmektedir.


Tüm basın mensuplarının bilgisine sunarız."


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun