Genel 19 KASIM 2010 / 16:49

Japon uygulama fotoğraftan kalorileri hesaplıyor

100 binden fazla yemek, hem de porsiyonlarına göre kaydedilmiş bile.

100 binden fazla yemek, hem de porsiyonlarına göre kaydedilmiş bile.


Hangi yemeğin kaç kalori olduğu diyet yapanlar için en önemli sorunlarından biridir. Japon NTT İletişim'in ürettiği uygulama neredeyse tüm yemeklerin sadece fotoğrafını çektiğinizde kaç kalori olduğunu bildiriyor.

Uygulama, çekilen fotoğraftaki yemeğin rengi ve şekline göre veri tabanıyla eşleştirme yapıyor ve karşımıza kaç kalori olduğu geliyor. Biraz zor gibi görünen uygulama için 100 bin değişik yemeğin şimdiden sunuculara kaydedildiği belirtildi. Uygulama yemekleri porsiyonlarına göre ayırarak kalorileri doğru hesaplayabiliyor.

Uygulama hakkında bilgiler veren NTT şirketi, diyet yapan kişilerin kaç kalori yediklerini bilmelerini istediklerini açıkladı. Şu anki diyet uygulamalarının karmaşık bilgilerle dolu olduğunu belirten şirket, kendi uygulamalarında sadece fotoğraf çekerek kalori bilgisine ulaşılabildiğini belirtti.

Şu an uygulama test aşamasında, 2011 yılının başında uygulamanın bedava deneme sürümüyle karşımızda olması bekleniyor. Uygulamada Türk yemeklerinin olup olmadığı da henüz bilinmiyor.