Genel 07 OCAK 2009 / 09:20

iTunes'da kopya koruması kalkıyor

Apple, online müzik satışı yapan iTunes Store’un fiyatlandırma ve telif hakkı alanlarında büyük değişiklikler yapma yolunda.

Apple, online müzik satışı yapan iTunes Store’un fiyatlandırma ve telif hakkı alanlarında büyük değişiklikler yapma yolunda.


Apple'ın Macworld Conference & Expo fuarında duyurduğu değişiklikler içinde yeni fiyatlandırmalar dikkat çekiyor. Şarkı satın alımlarında bugüne kadar 99 sent (1,4 TL) sabit fiyat kullanan Apple, Nisan ayı itibarıyla şarkıları 69 sent, 99 sent (1,4 TL) ve 1.29 dolar (1,95 TL) olmak üzere üç değişik fiyattan satacak. Apple ayrıca, dijital mağazasındaki tüm şarkıların kopya koruması ve sayısal hak yönetiminde daha esnek davranacağını belirtiyor. Dolayısıyla Apple kataloğunda bulunan 8 milyon şarkıya Mart ayı itibarıyla çok daha rahat erişilebilecek.


Medya analisti Richard Greenfield, bu değişikliklerin tüketici açısından faydalı olacağına emin. Ancak satışları artırıp artırmayacağını bilmediğini söylüyor. Asıl sorun, “Çevrimiçi müzik satın alan kitlenin yeterince büyük olmaması” diyor.


Apple, EMI Group gibi bazı müzik sektörü devlerinin ve bağımsız plak şirketlerinin şarkılarını sayısal hak yönetimi olmaksızın satıyordu. Değişen stratejiyle Apple; Sony Music Entertainment, Universal Music, Warner Music Group gibi diğer üç büyük müzik şirketinin kataloglarını da satışa sunacak.