Genel 07 OCAK 2009 / 09:20

iTunes'da kopya koruması kalkıyor

Apple, online müzik satışı yapan iTunes Store’un fiyatlandırma ve telif hakkı alanlarında büyük değişiklikler yapma yolunda.

Apple, online müzik satışı yapan iTunes Store’un fiyatlandırma ve telif hakkı alanlarında büyük değişiklikler yapma yolunda.


Apple'ın Macworld Conference & Expo fuarında duyurduğu değişiklikler içinde yeni fiyatlandırmalar dikkat çekiyor. Şarkı satın alımlarında bugüne kadar 99 sent (1,4 TL) sabit fiyat kullanan Apple, Nisan ayı itibarıyla şarkıları 69 sent, 99 sent (1,4 TL) ve 1.29 dolar (1,95 TL) olmak üzere üç değişik fiyattan satacak. Apple ayrıca, dijital mağazasındaki tüm şarkıların kopya koruması ve sayısal hak yönetiminde daha esnek davranacağını belirtiyor. Dolayısıyla Apple kataloğunda bulunan 8 milyon şarkıya Mart ayı itibarıyla çok daha rahat erişilebilecek.


Medya analisti Richard Greenfield, bu değişikliklerin tüketici açısından faydalı olacağına emin. Ancak satışları artırıp artırmayacağını bilmediğini söylüyor. Asıl sorun, “Çevrimiçi müzik satın alan kitlenin yeterince büyük olmaması” diyor.


Apple, EMI Group gibi bazı müzik sektörü devlerinin ve bağımsız plak şirketlerinin şarkılarını sayısal hak yönetimi olmaksızın satıyordu. Değişen stratejiyle Apple; Sony Music Entertainment, Universal Music, Warner Music Group gibi diğer üç büyük müzik şirketinin kataloglarını da satışa sunacak.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun