Genel 27 EKİM 2009 / 10:38

İTKİB'den ortak satın alma platformu

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) küresel ekonomik kriz nedeniyle artan maliyetleri düşürüp, ihracatçının rekabet gücünü artırmak amacıyla İTKİB Ortak Satın Alma Platformu’nu hayata geçirdi.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) küresel ekonomik kriz nedeniyle artan maliyetleri düşürüp, ihracatçının rekabet gücünü artırmak amacıyla İTKİB Ortak Satın Alma Platformu’nu hayata geçirdi.


Akaryakıttan kargoya, iletişimden yapı ve teknoloji marketlere, içme suyundan bilişim altyapısına kadar pek çok dünya markasıyla yapılan anlaşmalar sayesinde 10 bin İTKİB üyesinin ortak satın alma gücü, sektördeki şirketlere hayat verecek. İTKİB OSAP'ta TÜBİTAK ile birlikte Shell, Vodafone, TNT, Bimeks, Praktiker, UPS, Sırma Su, Aramex Kurye, Monster İK ve Secret CV gibi yerel ve uluslararası şirketler de yer alıyor. Projede, TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus da kurumsal paketiyle yer alıyor.

Projenin tanıtımı için düzenlenen ve İTKİB OSAP yöneticileri ve projede yer alan şirketlerin yöneticilerinin yer aldığı toplantıda bir konuşma yapan İTKİB OSAP Yönetim Kurulu Başkanı Ümir Özüren, İTKİB'in ortak satın alma markası için çalışmaların, 2008 yılında başladığını ve projenin 2009 yılında uygulamaya geçirildiğini anlattı. Özüren, şu bilgileri verdi :"İTKİB üyesi tüm ihracatçı şirketlere avantajlar yaratacak sistem ile uzun bir süredir Türkiye‘nin gündeminde olan kümelenme ve ortak satın alma yolu ile girdi maliyetlerinin azaltılması yolunda da kararlı adımlar atılmış oldu. Kritik satın alma kalemlerinde gerçekleştirilecek ortak satın alma, stratejik sektörsel planların uygulanabilirliğini ispatlıyor. İTKİB OSAP'ın İTKİB üyesi ihracatçıya katkıları sadece ortak satın alma yöntemi ile maliyetleri düşürmekle sınırlı kalmayacak, ortak satın alma yöntemi ile tedarik koşullarını da iyileştirecek. İTKİB OSAP ile her İTKİB üyesi şirket,17 bin İTKİB üyesinin satın alma gücüne ulaşacak. Geçtiğimiz yıl 171 öncü üye ile başlayan çalışmalar doğrultusunda 2009 yılı sonuna kadar 800, 2010 yılı sonuna kadar ise 2 bin üye şirkete hizmet verir hale gelmeyi amaçlayan proje ile altyapı çalışmaları tamamlanmak üzere olan elektronik ortak satın alma programı sayesinde üyelerin ürünlerini diğer üyelere satmaları sağlanarak ortak satın alma yanında ortak satış işleyişi de gerçekleştirilecek."

www.itkibosap.com.tr adresi üzerinden kurulan sistem ile şirketler platforma ücretsiz üye kaydını yaptırabilecekler.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun