Genel 24 MART 2010 / 11:05

ITIL'da eksiğinizi görmenin kolayı var

Lean IT yaklaşımıyla şirketinizin ihtiyaç duyduğu ITIL sertifikalarını kolayca belirleyebiliyorsunuz.

Lean IT yaklaşımıyla şirketinizin ihtiyaç duyduğu ITIL sertifikalarını kolayca belirleyebiliyorsunuz.


Geçtiğimiz aylarda BTBilgi'nin katkılarıyla Türkiye'yi ziyaret eden CA Yönetici Danışmanı Malcolm Fry, şirketlerin öncelikli olarak hangi ITIL eğitimlerine ihtiyaç duyduklarını ortaya koymayı amaçlayan Lean IT yaklaşımının detaylarını paylaştı. BT endüstrisinde 40 yıllık deneyime sahip olan Fry, BT yapıları ve karşılaşılabilecek teknik zorluklar konusundaki geniş tecrübesiyle ve bu alanlarda yazdığı kitaplarla tanınıyor.

Lean IT, 20 basit soruyla kurumların BT süreçlerinin zayıf olan noktalarını tespit etmeyi ve bu noktaları güçlendirecek önlemleri ortaya koymayı amaçlıyor. Fry, bu yöntemin ortaya çıkışını şöyle özetliyor: "Zenginle fakir arasındaki en temel fark zenginin yemeğini çöpe atacak lükse sahip olduğunu düşünmesi, fakirinse yemeğini asla çöpe atmamasıdır. Kriz öncesinde BT altyapıları oldukça zengin yapılar haline dönüşmüştü. Bir sunucu fazla olsun, ek bir servis daha çalışsın gibi konular o kadar göz önünde değildi. Artık bu geçerli değil. Daha iyi planlama, daha iyi yönetim herkes için bir zorunluluk haline geldi. Çoğu kişi bunu daha azıyla daha çoğunu yapmak olarak tanımlıyor. Bense konuyla elinizdekiyle daha çoğunu başarmak olarak bakmayı tercih ediyorum."

20 soruda zaaflar ortaya çıkıyor

Lean IT'nin temelini işte bu bakış açısı oluşturuyor. Lean IT, sadece "Evet" veya "Hayır" olarak cevaplanması gereken 20 soruyla kurumların belli noktalardaki yeterliliklerini ortaya koymayı amaçlıyor. "BT altyapısında yakın geçmişte onaylanmış veya onaylanmamış kaç değişiklik yapıldığını biliyor musunuz", "Bu değişikliklerin kaçının başarılı olduğunun kaydını tuttunuz mu", Müşterilerinize sunduğunuz servislerin sahip olma maliyeti hakkında bilginiz var mı" gibi giden soruların tamamı, kurumun kilit noktalardaki hakimiyetini ölçmeyi ve zayıf noktaları öne çıkarmayı hedefliyor. İdeal olan, tüm sorulara "Evet" cevabını verebilmek. Kesin "Evet" cevabı vermekte tereddüt ettiğiniz tüm soruları ise doğrudan "Hayır" diyerek cevaplamanız gerekiyor.

İkinci aşamada "Hayır" cevabı verilen sorularla şekillenen bir değerlendirme formu devreye giriyor. Bu formdaki satırların karşısında yer alan değer ve gider skalaları işaretlendiğinde, kurumun daha çok verim için hangi niteliklerini öncelikle güçlendirmesi gerektiği bir kuadrant üzerinde belirgin hale geliyor. Aynı zamanda bu niteliklerin geliştirilmesi için hangi ITIL sertifikasyonlarının faydalı olabileceği de çapraz referanslarla anında belirleniyor.

Ortaya çıkan eksikliklerin giderilerek kurumlardaki kaynak verimliliğinin ideal hale getirilmesinde ise BT Bilgi gibi şirketlerin uzmanlığı devreye giriyor. BT Bilgi Yönetici Ortağı Bülent Karataş, "Bu yöntem sayesinde kurumlar belli bir noktada yaptıkları herhangi bir çalışmanın aslında tüm kurumu etkilediğini net olarak görebiliyorlar. Bu, kurumu bir bütün olarak ele almalarını ve atacakları her adımın değer maliyet ilişkisini daha yakından takip etmelerini sağlayacak. Dahası iyileştirmeye nereden başlayacaklarını bilecek ve ellerindeki kaynaklara daha çok sahip çıkacaklar" diyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun