Genel 17 ŞUBAT 2009 / 08:16

İtalyan polisi Skype'dan şikayetçi

Suçlular Skype’dan konuşuyor. Skype'ı kuran şirket, konuşma şifrelemesini yetkililerle paylaşmıyor. Suçlular bir nevi korumaya alınmış oluyor.

Suçlular Skype’dan konuşuyor. Skype'ı kuran şirket, konuşma şifrelemesini yetkililerle paylaşmıyor. Suçlular bir nevi korumaya alınmış oluyor.


Milano polisi, suçla ilgili ayarlamalar ve görüşmelerin mobil aramalardan ziyade internet üzerinden VoIP araması ile yapıldığını söylüyor. Suçluların neden Skype’ı seçtiğine gelince; çünkü Skype'da gerçekleştirilen bütün konuşmalar şirket tarafından şifrelendiriliyor ve şirket bu şifreleri yetklililerle paylaşmıyor. Bu da suçluların gizliliklerinin korunmasına, bir nevi güvende olmalarına neden oluyor.


Durum karşısında polisin eli kolu bağlı. Son yıllarda sayısız mobil ve sabit hatlı telefonu gizlice dinleyen İtalyan Polisi’nin tek şikayeti Skype değil. Başbakan Silvio Berlusconi hükümetinin tasarladığı yeni kanun taslağına göre, bundan böyle İtalya’da telefon dinlemeleri ancak çok ciddi boyutlu suçlara karşı yapılacak. Gizli dinlemelerde toplanan detaylar, yargı herhangi bir karar vermeden rapor edilemeyecek. İtalyan yargı sisteminin yavaşlığından şikayet edenler, bunun 15 yıl sürebileceğini söylüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun