Genel 13 EKİM 2008 / 15:28

İşyerinde psikolojik şiddet ve yıldırmanın farkında mıyız?

İş yerinde psikolojik şiddet ve yıldırma anlamına gelen ‘mobbing’ konusu bu sene 16. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi’nde her yönü ile ele alınacak.

İş yerinde psikolojik şiddet ve yıldırma anlamına gelen ‘mobbing’ konusu bu sene 16. Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi’nde her yönü ile ele alınacak.
 Rakamlarla Mobbing


·Avrupa’da psikolojik baskı ve terör, insanı hasta ediyor. Bu durumun gerek ekonomiye, gerek sağlık sistemine verdiği zarar yıllık 21 milyon 500 bin avro düzeyinde.


·Avustralya’da yıldırma eylemlerinin sanayiye maliyeti yıllık 6 ila 13 milyar dolar arasında.


·Psikolojik tedavi gören kişilerin devlete maliyeti ABD’de yıllık 180 milyon dolar. Psikolojik şiddete maruz kalanların yüzde 62’si kısa ya da uzun süreli tedavi görüyor.


·Dünyada çalışanların yüzde 81’i yöneticilerinden, yüzde yüzde 58’i iş arkadaşları tarafından yıldırma davranışlarına maruz kalıyor.


·İsveç’te yapılan bir araştırmada, 55 yaş ve üzeri tüm işgücünün yüzde 25’lik bir bölümünün duygusal zorbalık nedeniyle erken emekliye ayrıldığı tespit edildi.


·İngiltere’de çalışanların yüzde 54’ü, Almanya’dakilerin yüzde 11’i bildirilmiş mobbing mağduru.


·Uluslararası Çalışma Örgütü Raporu’na göre bazı meslek gruplarında çalışanların yüzde 95’i bu saldırıya maruz kalıyor.
İnsan yönetimi ile uğraşan herkese hitap eden ve 1992’den bu yana her yıl farklı bir tema ile düzenlenen PERYÖN Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi bu yıl, 5-7 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda “Farkında mıyız?” teması ile gerçekleşecek. PERYÖN (Türkiye Personel Yönetimi Derneği) çalışanlara, ailelerine ve topluma zarar veren ‘mobbing’ olgusunun hem çalışanlara, hem de kurumlara verdiği psikolojik, sosyal ve ekonomik zararları inceleyerek, çözüm yolları sunacak.


Kongrede ‘mobbing’ olgusunu ülkemizde tanıtan öncülerden biri olan Gülcan Arpacıoğlu, İnsan Kaynakları uzmanlarının ve yöneticilerinin farkındalığını arttırmak ve kurumsal çözümler oluşturabilmek için bir konuşma yapacak. Gülcan Arpacıoğlu’nun yanı sıra kongrede, Uzm. Psi. Dan. Süleyman Hecebil ve ‘mobbing’ konusunun hukuksal boyutu ile süreci hakkında konuşma yapacak olan Avukat Ayşe Altıparmak yer alacak. Mobbing konusu ile ilgili tüm detaylar, 7 Kasım 2008 tarihinde 14:00 – 15:15 saatleri arasında konuşmacılar tarafından aktarılacak.


1992 yılında yayınladığı “Nietzsche Ağladığında” isimli ilk romanı ile tüm dünyada büyük bir okur kitlesine ulaşan ünlü psikoterapist ve yazar Irvin Yalom, son kitabı “Güneşe Bakmak, Ölümle Yüzleşmek” ile 16.Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi’nde katılımcılara seslenecek. Yalom, 6 Kasım 2008 tarihinde saat 17:15 – 18:15 arasında bağlanacağı video konferans ile kongrede, son kitabı ten bahsetmenin yanı sıra, katılımcılardan gelecek soruları da yanıtlayacak.


PERYÖN’den verilen bilgiye göre tüm dünyada çalışanlar tarafından açılan mobbing davalarının sayısı da her geçen gün artmaya başladı. Ülkemizde ise, şimdiye kadar dört mobbing davası açıldı. Açılan davalardan biri çalışana tazminat verilmesi ile sonuçlanırken, diğer üç dava ise hala devam ediyor.


www.peryon.org.tr

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun