Genel 23 EYLÜL 2009 / 13:07

İsviçre ve Türkiye'den teknolojik işbirliği

Ortak Ar-Ge çalışmalarına doğru yelken açıldı.

Ortak Ar-Ge çalışmalarına doğru yelken açıldı.


T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı) ve teknoloji alanında Türkiye'de çalışmalar yürüten üst düzey yönetici, parlamenter ve akademisyenlerden oluşan bir heyet, teknolojide yaşanan son gelişmeler ile AR-GE alanındaki yatırım süreçlerini yakından izlemek, bu alanlardaki iş birliği ve yatırım olanaklarını değerlendirmek üzere 16-19 Eylül 2009 tarihleri arasında İsviçre'de temaslarda bulundu.

Heyet ayrıca; AR-GE çalışmalarından edindiği tecrübeyle yeni şirket oluşumlarında inkübator görevi görerek, firmalara kuruluş aşamasında danışmanlık ve sermaye desteği veren İsviçre Elektronik ve Mikroteknoloji Merkezi CSEM, özel sektörü destekleyen çalışmaları ile CSEM'in de en büyük ortaklarından biri olan, dünyanın önde gelen mühendislik üniversitelerinden Lozan Federal Politeknik Okulu EPFL, Batı İsviçre'yi "life sciences" (yaşam bilimleri) alanında Avrupa'nın cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlayan koordinatör kuruluş BioALPS ve kamu kurumlarının ortaklığıyla kurulan  teknopark işletme şirketi olan BioPole kuruluşlarını da yerinde inceledi ve inovasyon, AR-GE, risk sermayesi, mikro ve biyoteknolojiler konularında yatırım ve iş birliği imkanlarını da ele aldı.

Lozan Federal Politeknik Okulu EPFL ile Bahçeşehir Üniversitesi'nin akademik iş birliği kararı, şehircilik, acil durum yönetimi ve mikroteknoloji konularında ortaklaşa düzenlecek master programlarıyla, iki ülke arasında atılan bu büyük adımın ilk meyvası olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun