Genel 09 KASIM 2009 / 13:41

iStockphoto İstanbul etkinliğini tamamladı

4-8 Kasım tarihleri arasında Richmond Otel'de seminerler düzenleyen iStockphoto, çatısı altında birleşen fotoğrafçılarıyla İstanbul'un farklı semtlerinde çekim yaparak İstanbul turunu tamamladı.

4-8 Kasım tarihleri arasında Richmond Otel'de seminerler düzenleyen iStockphoto, çatısı altında birleşen fotoğrafçılarıyla İstanbul'un farklı semtlerinde çekim yaparak İstanbul turunu tamamladı.


Merkezi Kanada, Calgary'de bulunan ve fotoğraf bankası Getty Images tarafından 2006 yılında satın alınan dünyanın önde gelen çokluortam kaynağı Istockphoto'nun sanatçıları İstanbul'a geldi. Royalty-free (telif hakkı olmadan) uygulamasından dolayı fotoğraf kullanıcıları arasında büyük ilgi gören Istockphoto'ya fotoğraf veren sanatçıların seminer çalışmaları 4 Kasım'da başladı. İstanbul'un farklı semtlerinde workshop uygulaması altında fotoğraf çekimleri gerçekleştiren sanatçılar, çektikleri fotoğrafları otelde verilen seminerlerde değerlendirdi.

Daha önce de Seattle, Marsilya, Berlin, Buenos Aires, Calgary gibi çeşitli yerlerde etkinlik düzenleyen Istockphoto'nun Operasyondan Sorumlu Müdürü Kelly Thompson, BTnet.com.tr'ye verdiği röportajda "İstanbul'u seçtik, çünkü burada bize ciddi şekilde katkıda bulunan yetenekli sanatçılar var. İstanbul toplantısı öncekilerine göre daha farklı. Fotoğrafçılar ilk defa editoryal fotoğraflar çekti" dedi. Kelly Thompson ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

iStockphoto'dan kısaca bahseder misiniz?

Biz 2000 yılında bedava hizmet veren bir fotoğraf sitesi olarak başladık. Amaç, bir grup fotoğrafçının bir araya gelip hem fotoğraf değiştirmesi hem de ihtiyacı olanlara fotoğraf vermesiydi. Ama masraf o kadar artmaya başladı ki şartların gerektirdiği ölçüde bu işi ticarete döndürmeye karar verdik. Bu şekilde büyümeye başladık. 2006 yılında da dünyanın önde gelen fotoğraf bankalarından biri olan Getty Images tarafından satın alındık. Ana hatlarıyla microstock denilen "fotoğrafçılığın internet üzerinde depolanması, saklanması ve satışa sunulmasının" öncüsüyüz. Microstock'ta çok düşük rakamlara, 1 dolara bile bir imaj veya bir dosya satın alınabiliyor. Bunun öncüsü olduğumuz için çok hızlı büyüdük. Şu anda da bu konuda dünya lideriyiz.

Editoryal fotoğrafçılık nedir?

Editoryal fotoğrafçılık aslında stock fotoğrafçılıktan, yani bizim yaptığımız işten çok farklı. Bu alana da ayrıca girmeye karar verdik. İstanbul'daki bu seminerlerin de asıl amacı bu. Burada yeni deneyler de yapmak istedik.

Editoryal fotoğrafçılıkta önemli olan insanların bir fotoğrafa baktığında ortak düşünceler geliştirmesi. Bu bir fotoğrafla da olabilir, seri fotoğraflarla da olabilir.

Bu etkinlik için neden İstanbul'u seçtiniz?

İstanbul her zaman bu toplantıların listesinde vardı. Türkiye son zamanlarda dikkatimizi oldukça çekmeye başladı. Çünkü burada bize ciddi şekilde katkıda bulunan yetenekli sanatçılar var. Gelip buradaki fotoğrafçıları tanımak da bizim için çok önemliydi.

Bir fotoğrafçının iStockphoto fotoğrafçısı olabilmesi için neler gerekli?

Kısacası iStockphoto, bir fotoğraf makinesi ve fotoğraf çekme hevesi olan herkese açık. Şu an en çok iş yapan fotoğrafçılardan bir tanesi ilk başladığında çok kötüydü. Zaman içinde oldukça gelişti. Hatta bu gelişmeyi fotoğraflara bakarak açıkça gözlemleyebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun