Genel 16 ŞUBAT 2009 / 12:28

İşte Türkiye’deki internet girişimcisi

Etohum’a başvuran internet projeleri; internet girişimcilerinin yapısını ortaya koydu.

Etohum’a başvuran internet projeleri; internet girişimcilerinin yapısını ortaya koydu.


İnternet girişimcileriyle yatırımcıları bir araya getiren etohum, 2009 yılı için başarı potansiyeli yüksek siteleri ocak ayı sonunda açıklamıştı. 1200 kişinin ve 500 proje'nin değerlendirildiği etohum'da girişimcilerin demografileri de internet girişimciliği ile ilgili bazı gerçekleri de ortaya koydu.Etohum'a başvuran adayların yüzde 93'ü erkek, yüzde 7’si kadın. Kadınların internet kullanım oranlarının yüzde 30'ları bulduğu ülkemizde girişimci kadın oranının oldukça düşük olduğu gözlemleniyor. Bu veriler erkeklerin teknolojiyle olan yakın ilişkisinden kaynaklanabiliyor olsa da uzmanlar internet girişimciliğini teknolojiyle doğrudan ilişkilendirmemenin gerektiğini belirtiyor. Gençlerin internete ilgisinin yoğun olduğu ülkemizde etohum'a başvuran adayların çoğunluğunu da 19–24 yaş grubu oluşturuyor. Bu yaş aralığını yüzde 34 ile 25–30 yaş aralığı takip ediyor. Girişimcilerin risk alabilecekleri bu genç yaşlar internet ve teknoloji bilgisiyle birleşince ortaya çıkan tabloda ise 18 altı yaş grubu yüzde 5, 19-24 yaş arası yüzde 42, 25-30 yaş arası yüzde 34, 31-35 yaş arası yüzde 12, 36-40 yaş arası yüzde 3 ve 41 yaş üstü ise yüzde 4 olarak sıralanıyor.


İstanbullu girişimciler önde


Şehirlere göre dağılımda İstanbul'un açık ara önde olduğu görünüyor. Kendisini internet konusunda girişimci olarak gören başvuranların yüzde 52'si İstanbul'da yaşıyor. İstanbul'u yüzde 10 ile Ankara ve yüzde 8 ile İzmir takip ediyor. İnternet girişimcilerinin kullandıkları eposta uzantılarında da ilginç bir dağılım vardır. Başvuran adayların yüzde 34'ü gmail, yüzde 33'ü hotmail, yüzde 26’sı özel alan adı, yüzde 6'sı yahoo eposta adresi kullanıyor. Girişimcilerin sosyal medya kullanımının da oldukça yoğun olduğu anlaşılıyor. Katılımcıların yüzde 28'i facebook, yüzde 21'i blog, yüzde 10'u twitter, yüzde 9'u friendfeed kullanıyor. Bunların hepsini beraber kullanan girişimci oranı ise yüzde 4. İnternet girişimcisi olarak başvuran proje sahibi adayların yüzde 26'sı kendi şirketini kurmuş kişilerden oluşuyor, yüzde 15'i takım olarak çalıştıklarını, yüzde 85'i ise bireysel olarak girişimci olduklarını belirtiyor. Elde edilen veriler, internet girişimciliği konusunda fikri bol bir ülke olmamıza karşın harekete geçen kişi sayısının oldukça az olduğunu  gösteriyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun