Genel 14 ARALIK 2009 / 08:01

İşte Türk hackerın profili

Hackerlar arasında yapılan bir araştırma, Türkiye'deki hacker profilini ve eylemin nedenlerini açığa çıkardı.

Hackerlar arasında yapılan bir araştırma, Türkiye'deki hacker profilini ve eylemin nedenlerini açığa çıkardı.


AÜ İletişim Bilimleri Fakültesi İletişim Bölümü Araştırma Görevlisi Ufuk Eriş, doktora tezi için Türk hackerlar üzerinde yaptığı araştırmaya 2004'te başladığını belirtti.

Eriş, "ABD askerlerinin Türk askerlerinin başına çuval geçirmesi, Hazreti Muhammed'in karikatürlerinin çizilmesi" gibi uluslararası yankılanan krizlerden sonra Türk hackerların, bu siteleri kırdığını belirterek, "Bir internet sitesinde yayınlanan dünya hackerları sıralamasında ilk on arasında 5 Türk bulunuyor. Türk hackerlar o siteyi de hackleyebiliyor" dedi.

Hacker ve kendini hacker olarak tanımlayan toplam 258 kişiyle anket yaptığını anlatan Eriş, şöyle devam etti: "Hackerlarla internet üzerinden anket yaptım. Bazılarını ikna etmek 6-7 ay sürdü. Forum sitelerine elektronik anket koydum. Türkiye'de kırıcıların yoğun biçimde erkeklerden oluştuğu, 14-21 yaş aralığında bulundukları ve çoğunun öğrenci olduğunu tespit ettim. Gelir düzeylerinin 0-1500 lira arasında orta, alt seviyede yer aldığını belirledim. Eğitim düzeyleri lise ve üniversite düzeyinde. Çoğu 2-3 yıldır hackerlıkla uğraşıyor. Hackerlık yapmalarının nedeninin zevk almak, bir amaca veya ülküye hizmet olduğunu belirledim. Türk hackerlar ile yabancı hackerlar arasındaki en önemli farkın, Türk hackerların daha zeki, meraklı ve çalışkan olduğu ve Türkler'in milli ve dini değerlerle hareket etmeleri olarak algılandığını tespit ettim. Hackerların terörist grupların sitelerine ve porno sitelere en fazla zararı verdiğini belirledim."

"Hackerlık suç mudur?" sorusunu ankete katılanların yüzde 65,1'i  "evet", yüzde 34,9'u "hayır" olarak yanıtladı. "Hangi tür müzik dinliyorsunuz?" sorusunu ise katılımcıların yüzde 37,6'sı "her türlü", yüzde 23,6'sı "rap", yüzde 14,3'ü "rock", yüzde 10,7'si de "halk müziği" şeklinde cevapladı.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun