Genel 03 MART 2011 / 18:45

İşte rekor kıran unutulmaz oyun karakterleri

Guinness Rekorlar Kitabı, bir süre önce en büyük video oyun kahramanlarının bir listesini yayınladı. Bu liste, 13 bin oyuncunun oyları baz alınarak hazırlandı. İşte efsanevi liste, 25 unutulmaz kahraman:1) Mario (Donkey Kong, Nintendo, 1981)Nintendo’nun bu unutulmaz yıldızının 1 numara olacağını tahmin etmek kimse için zor olmadı. Mario bu dünyanın her zaman sevilen bir karakteri, yılların eskitemediği kahramanı oldu.

2) Link (The Legend of Zelda, Nintendo, 1986)Link yıllarca Hyrule topraklarını savundu, ‘The Legend of Zelda’yı korudu. Link yılmadan barışı yeniden inşa etmek ve sıkıntılı dünyaya düzen getirmek için çalıştı.

3) Master Chief (Halo: Combat Evolved, Microsoft, 2001)Master Chief, meraklılarıyla ilk tanışmasını ‘Halo: Combat Evolved’ ile yaptı. Oyunda uzaylılarla savaşırken, insan ırkının yok edilmesinin de önüne geçmeye çabaladı.

4) Solid Snake (Metal Gear, Konami, 1987)Snake bir casus, özel operasyonlarda görevli ve paralı bir asker. Görevi ise nükleer silahlarla donanmış bir savaş makinesi olan Metal Gear’ın son versiyonunu alt etmek.

5) Cloud Strife (Final Fantasy VII, Square, 1997)Paralı bir asker olan Cloud, Shinra Corp.’tan dünyayı kurtarmaya çalışan bir grup ekoloji-militanı tarafından kahramana dönüştürülüyor. Dostlarının yanında savaşıyor ve oyun esnasında da dostlar ediniyor. Epik bir yapısı olan bir savaşta şeytan Sephiroth’u yok etmeye çabalıyor.

6) Pac-Man (Pac-Man, Namco, 1980)1980 yılında piyasaya çıktığından beri çok popüler olan Pac-Man, tüm dünyanın tanıdığı bir video oyun ikonu. 1980’lerdeki haliyle noktaları yemekten başka bir şey yapmayan Pac-Man, hem kendi anime TV dizisine hem de oynanabilir Google Doodle’a sahip oldu.

7) Lara Croft (Tomb Raider, Eidos, 1996)Lara Croft, akıllı, atletik ve seksi bir arkeolog. Yani çok sık görülmeyen bir kombinasyonu ortaya koyuyor. Gizli mezarları hazine peşindekilerden koruyor, düşmanlarıyla savaşıyor.

8) Gordon Freeman (Half-Life, Valve, 1998)Levye kullanma becerisiyle tanınan Gordon, Black Mesa’dan kaçmıştır. Böylece uzaylıların cirit attığı bir araştırma merkezinden bir bilim adamının kaçabileceğini ve yolunu bulabileceğini gösterdi.

9) Kratos (God of War, Sony, 2005)Yunan mitolojisini baz alan hikayelerde Kratos bir yarı tanrıdır ve felaketi önlemek için savaşır. Her oyun o ve onun ailesi ve tanrılarla ilişkileri konusunda bir fikir verir.

10) Sonic (Sonic the Hedgehog, Sega, 1990)Dünyanın en hızlı kirpisi, rahat bir kişiliğe sahiptir, özgürlüğü savunur ve zalimlere karşı mücadele eder. Ses hızından daha hızlı koşabilir. Sonic bazen ‘yavaş’ şeylere karşı sabırsızdır. Ama arkadaşlarına ve ormandaki yaratıklara karşı hep sadıktır.

11) Crash (Crash Bandicoot, Sony, 1996)Crash, Dr. Cortex’in yarattığı genetik mühendislik harikası bir yaratık. Tehlikeyi sever ve korkusuz bir savaşçıdır. Ama tercihi ortalıkta boş boş dolaşıp tembellik yapmaktır.

12) ‘Soap’ MacTavish (Call of Duty 4: Modern Warfare, Activision, 2007)Çok popüler Modern Warfare serisinde yerini alan Soap, ekibin nişancısı ve tahrip uzmanı, Modern Warfare 2’de ise kaptan ve saha komutanı.

13) Niko Bellic (Grand Theft Auto IV, Rockstar, 2008)Niko, alaycı bir eski asker. Tembellik yapmayı, hele de konu ailesi ve sevdiği insanlar olunca hiç sevmiyor. Ama geçmişinden kaçamıyor ve bu onun en büyük zayıflığına dönüşüyor.

14) Samus Aran (Metroid, Nintendo, 1986)Samus, sibernetik kıyafeti ve özel DNA’sıyla zorlu görevleri, ödül avcısı olarak başarıyla tamamlıyor. Aynı zamanda Galactic Freedom’ın da resmi bir görevlisi.

15) Ratchet (Ratchet & Clank, Sony, 2002)Ratchet 15 yaşında bir Lombax'tır ve başında kaskıyla aklından geçeni söylemekten çekinmez. Clank adında kaçak bir robotla tanışır ve böylece hayatı değişir.

16) Nathan Drake (Uncharted: Drake’s Fortune, Sony, 2007)Güçlü bir hazine avcısı olan Nathan, kendini içinde bulduğu durumların saçmalığı konusunda yorumlar, espriler yapar.

17) Captain Price (Call of Duty 4: Modern Warfare, Activision, 2007)Call of Duty: Modern Warfare 1 ve 2’de İngiliz SAS yapısının bir üyesi olan Price, genelde modifiye edilmiş bid M4A1 taşır. Modern Warfare 2’de bir Rus çalışma kampından kurtulduktan sonra Price, Task Force 141’in saha komutanı olur.

18) Kirby (Kirby’s Dream Land, Nintendo, 1992)Kirby, benzersiz becerilerini kullanarak King Dedede’yi ve diğer şeytani güçleri durdurmayı hedefler. Kirby, ayrıca düşmanlarını yutarak onların becerilerini de kopyalar.

19) Marcus Fenix (Gears of War, Microsoft, 2006)COG Silahlı Kuvvetleri’nde bir çavuş olan Fenix, Pendulum Savaşları’nda COG’un en büyük askeri onur nişanı olan Embry Star’ı kazanır. Fenix daha sonra Locust Horde’yi yenmek ve barış için yardım eder.

20) Pikachu (Pokemon Red/Gren, Nintendo, 1996)Pikachu, çizgi filmleri olana kadar bu kadar tanınan bir oyun kahramanı değildi. Ama çizgi film sayesinde daha çok tanındı.

21) Yoshi (Super Mario World, Nintendo, 1990)Mario’nun yanında, Yoshi de Musroom Kingdom’ın kahramanlarındandır. Diğer toprakları kötü Bowser’den korumaya da çalışır. Yoshi, insan dilini bazı oyunlarda konuşabilir.

22) ‘CJ’ Johnson (Grand Theft Auto: San Andreas, Rockstar, 2004)Carl ‘CJ’ Johnson, eski ekibinin toplanmasına yardım eder, kendi başına bazı bağımsız iş bağlantıları üzerinde de çalışır.

23) Mega Man (Mega Man, Capcom, 1987)Suçla savaşmaya kendini adamış bir cyborg olan Mega Man, insan ırkının ve robotların bir arada yaşaması için çalışır. Oyunlar boyunca da Dr. Willy’nin ve diğer kötülerin planlarını bozmakla uğraşır.

24) Sam Fisher (Tom Clancy’s Splinter Cell, Ubisoft, 2002)Splinter Cell programının görevlendirdiği ilk asker olan Fisher, yakın mesafe dövüş ve gizlenme konusunda uzman.

25) Shadow (Sonic Adventure 2, Sega, 2001)Prof. Gerald Robotnik tarafından yaratılan Shadow the Hedgehog yaşlanmaz ve ölümsüzdür. Kendisi için bir hedef belirlediğinde, onu başarmak için ne gerekiyorsa yapar ve tehlike hiç önemli değildir. Bazen Sonic’in karanlık ikizi olarak da tanımlanır." Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun